Najnowsze wiadomości ze świata

“Świnie spie…!” – tak Niemcy wzywają ukraińskich uchodźców do “pokoju z Rosją”. Szokujące nagranie

Ludzie demonstrujący w Lipsku na rzecz pojednania z Rosją obrażali ukraińskich uchodźców. Nazywali ich nazistami i atakowali paskudnymi hasłami zaledwie kilka godzin po tym, jak Rosjanie ostrzelali ukraińskie miasta i ludność cywilną – pisze we wtorek dziennik “Bild”, nazywając wydarzenia w Lipsku “demonstracją wstydu”.

Poniedziałkowy wieczór w Lipsku: ludzie demonstrują na rzecz pojednania z Rosją, przeciwko sankcjom i wysokim cenom energii. “Przez centrum miasta przemaszerowało podobno do 2000 osób, wśród których ponownie znaleźli się prawicowi ekstremiści, w tym członkowie ugrupowania Freie Sachsen” – opisuje gazeta.

Choć według policji wydarzenie przebiegało bez zakłóceń, “szokujące jest nagranie opublikowane na Twitterze, krążące od poniedziałkowego wieczoru”. Nagranie “wywołuje przerażenie” – pisze “Bild”. Widać na nim “przepełnionych nienawiścią mężczyzn”, którzy krzyczą: “Naziści precz!”, “Wy świnie, spie…!” i “Żyjecie na nasz koszt!”. Inni uczestnicy stają obok nich i się śmieją.

“Krzyki skierowane są do ukraińskich uchodźców wojennych i solidaryzujących się z nimi ludzi po drugiej stronie ulicy. Razem zebrali się, by sprzeciwić się świadomemu zbliżaniu się do Rosji. Pojednanie z krajem, który tego samego dnia zabił więcej niewinnych ludzi? To żądanie jest ciężką obrazą, zwłaszcza w tym dniu” – zauważa “Bild”.

W odpowiedzi Ukraińscy kontrdemonstranci wznieśli swoje niebiesko-żółte flagi i odpowiadali głośniejszymi śpiewami.

Źródło: PAP Autor: Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. Twitter/Marco Brás dos Santos

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij