Święta Bożego Narodzenia na Martynice. Miejscowa ludność zamiast opłatkiem, dzieli się świąteczną szynką Najnowsze wiadomości ze świata

Święta Bożego Narodzenia na Martynice. Miejscowa ludność zamiast opłatkiem, dzieli się świąteczną szynką

Mieszkańcy Martyniki przeżywają święta Narodzenia Pańskiego zupełnie inaczej niż Polacy. Na wyspie tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe są związane z okresem niewolnictwa. Miejscowa ludność zamiast opłatkiem, dzieli się świąteczną szynką.

W Polsce tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne są wspólne dla większości regionów. Wigilia Bożego Narodzenia bogata jest w symbole, to jedno z najważniejszych świąt w polskiej kulturze. Ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczyna wieczerzę modlitwą, odczytaniem opisu narodzenia Pańskiego z Ewangelii św. Łukasza. Następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. W wielu domach podczas kolacji wigilijnej śpiewane są kolędy, a przy stole pozostaje jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. O północy we wszystkich kościołach odprawiane są uroczyste msze, tzw. pasterki.

W wielu krajach Wigilia, święta Bożego Narodzenia są obchodzone w inny sposób. Tak jest między innymi na Martynice. To wyspa leżąca w sercu archipelagu karaibskiego, od Polski oddalona o prawie 10 tys. kilometrów. Pierwotnie zamieszkiwali ją Arawakowie – Indianie pochodzący z terenów obecnej Wenezueli. Dzisiaj znaczną część populacji stanowią potomkowie niewolników, których w XVII wieku francuscy kolonizatorzy sprowadzili z Afryki. Tworzą oni swoistą kreolską kulturę wyspy.

Choć mieszkańcy Martyniki przeważnie są katolikami i nie ukrywają swojej wiary, zupełnie inaczej przeżywają święta Bożego Narodzenia.

“Tradycja świąt na Martynice jest mocno związana z okresem niewolnictwa. Wieczerza wigilijna u kolonizatorów była bardzo uroczysta, o północy szli oni do kościoła na pasterkę. Natomiast niewolnicy zostawali w domach. Na Boże Narodzenie dostawali od swoich panów świnię, którą mogli przygotować i zjeść we Wigilię. To było dla nich wielkie święto. Ten zwyczaj jest głęboko zakorzeniony wśród mieszkańców wyspy” – powiedział PAP ks. Jan Mielewski, polski misjonarz mieszkający od 21 lat na Martynice i pełniący posługę duszpasterską w parafii Nativite de la Sainte Vierge (Narodzin Najświętszej Dziewicy) w Ducos.

Święta Narodzenia Pańskiego na Martynice nie mogą obyć się bez wieprzowiny. Jest ona starannie przygotowywana w różnych postaciach, przede wszystkim jako karmelizowana szynka, zwana także “szynką bożonarodzeniową” (jambon de Noël).

W parafii ks. Jana Mielewskiego nie ma pasterki o północy. “W tym roku o godzinie 19 organizujemy czuwanie modlitewne i jasełka. Później rozpocznie się uroczysta msza święta” – wyjaśnił misjonarz.

Podkreślił jednak, że wielu chrześcijan w ogóle nie przyjdzie do kościoła na mszę 24 i 25 grudnia. Mieszkańcy wyspy świętują przede wszystkim w domach. Nie ma tam tradycyjnej jak w Polsce Wigilii.

“Ci, którzy przyjdą na pasterkę, po nabożeństwie pojadą do swoich bliskich. Na Martynice nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego mieszkańcy dzielą się bożonarodzeniową szynką” – powiedział ks. Mielewski.

Jak dodał, na wyspie nie ma też tradycji Świętego Mikołaja, choć 25 grudnia w Boże Narodzenie wszyscy szczodrze obdarowują się prezentami. Zostawia się je przeważnie pod choinką. Są one wyrazem uczuć, przyjaźni i życzliwości.

“W okresie świątecznym śpiewane są francuskie kolędy, w kościele urządzamy szopkę ze żłóbkiem. Dekorujemy też choinkę, choć rdzenni mieszkańcy nie robili tego wcześniej. Zwyczaj ubierania bożonarodzeniowego drzewka narodził się tutaj w latach pięćdziesiątych, przywędrował z Francji. Zamiast choinki stawiano żłóbki” – mówił misjonarz.

Podkreślił na koniec, że o wiele bardziej uroczyście obchodzone są na Karaibach święta wielkanocne. (PAP)Autorka: Anna Machińska

anm/ jann/

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij