Najnowsze wiadomości ze świata

Świąteczne życzenia zbulwersowały Finów. Poszło o to, gdzie mieszka Święty Mikołaj

Na północy Finlandii żołnierze NATO przygotowują się do przyjęcia św. Mikołaja. Z workiem prezentów Gość przybywa na skuterze śnieżnym. Przed wejściem do leśnej kwatery jest legitymowany i okazuje prawo jazdy z adresem: „Biegun Północny”. Wszyscy wiemy, że mieszkam w Laponii – mówi ten prawdziwy Mikołaj z Rovaniemi.

Oddział wojsk NATO stacjonujący w fińskiej Laponii przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. W zimowym kamuflażu żołnierze na skuterach śnieżnych i nartach wybierają się do lasu po choinkę – tak rozpoczyna się tegoroczny świąteczny klip Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Gdy żołnierze dekorują choinkę, do ich bazy zbliża się Mikołaj. Wartownik weryfikuje tożsamość Gościa na podstawie wydanego w języku angielskim prawa jazdy z widniejącym adresem „North Pole”. Następnie przepuszcza go dalej.Według fińskiej tradycji prawdziwy Mikołaj ma swoje biuro w Rovaniemi na kole podbiegunowym, ale jego dom to lapońskie wzgórze Korvatunturi za kręgiem polarnym, jednak nie Biegun Północny – potwierdził Mika Vakevainen, który od 40 lat pełni służbę tego jedynego Mikołaja.Korvatunturi jest oddalone o ok. 500 km na północny wschód od Rovaniemi i leży na granicy z Rosją – czyli od 4 kwietnia, odkąd Finlandia została przyjęta do NATO, także na granicy wschodniej Sojuszu. Utrzymuje się, że tajemnicze Korvatunturi (486 m) jest udekorowana na zboczu formacją skał w kształcie kanału usznego, przez który do środka docierają nawet najcichsze szepty z zewnątrz.

Św. Mikołaj – utrzymuje fiński Mikołaj – to „postać na tyle uniwersalna, że każdy chciałby mieć własnego”. „Z wielu względów, także w obecnej sytuacji na świecie, dobrze jest ukazać i podkreślać fińskość Mikołaja” – dodał, podkreślając, że historycznie Mikołaj jest kojarzony z „dobroczynnością i pokojem”.

Dziennik „Iltalehti” pisze, że świąteczne życzenia od NATO i zamieszenie wokół Mikołaja, mogły zbulwersować niektórych Finów, ale np. według Szwedów Mikołaj mieszka na północy ich kraju.

Według pierwotnej fińskiej tradycji z okresem Świąt związany jest siwy przerażający stary dziad w pozdzieranych łachmanach, kozich skórach i futrach (znany jako świąteczny kozioł, fin. joulupukki). Obecnie powszechnie znany w kulturze zachodniej wizerunek Mikołaja z Rovaniemi, tj. rubasznego starszego pana w czerwonym stroju z bujną białą brodą, roznoszącego atrakcyjne prezenty, został przyjęty z kultury amerykańskiej. Gdy Mikołaj wyrusza w świąteczną podróż jego sanie z prezentami ciągną renifery.

 

 

Źródło: PAP Autor: Z Helsinek Przemysław Molik
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij