Publicystyka

Świat lubi Stany Zjednoczone. A najbardziej lubi je Polska

Najnowszy sondaż pokazał, że większość obywateli 23 państw lubi Stany Zjednoczone. Najbardziej proamerykańskim państwem okazała się być Polska.

Sondaż został wykonany przez Pew Research Center w 23 państwach, wzięło w nim udział 23 tysiące osób. Średnio 59% respondentów odpowiedziało, że ma pozytywny obraz USA, negatywny miało 30%.

Najbardziej proamerykańskim państwem okazała się być Polska. Pozytywną opinię o USA ma aż 93% Polaków, a negatywną zaledwie 4%. Zdaniem autorów sondażu wpływ na to miała wojna na Ukrainie i amerykańska pomoc dla napadniętego państwa. W czołówce znalazł się też Izrael, Korea Południowa, Japonia, Nigeria i Kenia. Jedynym ze zbadanych państw, w którym przewagę mają osoby mające negatywny stosunek do USA, okazały się Węgry.

Sondaż pokazał również, że większość respondentów ma zaufanie do Bidena. Średnio było to 54%, a nie ufa mu 39%. To więcej niż w sondażach z czasów Trumpa. Największy wzrost zaufania nastąpił w państwach o średnich dochodach, jak Brazylia. Szczególnie widoczne było to w Meksyku, gdzie Bidenowi ufa 43% respondentów. To niemal powrót do zaufania z czasów Obamy, podczas gdy zaufanie do Trumpa zwykle było jednocyfrowe.

Sondaż dotyczył także globalnej roli USA. 82% respondentów stwierdziła, że USA mieszają się w sprawy innych państw. Około połowy respondentów uważa jednak, że przyczynia się to do światowego pokoju. Większość respondentów – 41% – uważa też, że USA są najsilniejszą gospodarką na świecie, zajmujące drugie miejsce Chiny wskazało 33%.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij