Najnowsze wiadomości z kraju

Suski: będą prowadzone prace nad ustawą uwzględniającą przypadki wad letalnych

Treść uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest oparta o Konstytucję RP – powiedział poseł PiS Marek Suski. Zapowiedział, że będą prowadzone prace nad nowym projektem ustawy uwzględniającym przypadki wad letalnych.

Na antenie Polskiego Radia 24 poseł Marek Suski w środę pytany był o wyrok i opublikowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Podkreślił, że “treść uzasadnienia wyroku TK jest oparta o konstytucję uchwaloną jeszcze przez lewicę”. Zwrócił uwagę, że zagwarantowała ona ochronę życia ludzkiego, stąd “mówienie o tym, że jest to skandal zakrawa o kpinę” i w ocenie posła – “świadczy o oderwaniu od rzeczywistości”.

Pytany o pomysł prezydenta RP, by przygotować nowy projekt ustawy, poseł Suski odpowiedział, że “będą prowadzone pracę nad nową ustawą”. “Został powołany zespół i rzeczywiście w sytuacjach wad letalnych na przykład w przypadku płodu bezczaszkowego, który nie może żyć poza organizmem matki – powinna być możliwość dokonania wyboru przez kobietę”.

“To jest rzecz, która przy tym orzeczeniu TK nie znalazła się, stąd też takie prace będą prowadzone” – zapowiedział Suski.

Wskazał, że skarżenia PiS o zniszczenie kompromisu aborcyjnego i rozpętanie wojny ideologicznej – “to te same argumenty, które były używane od wielu miesięcy, od kiedy Trybunał zajął się tą sprawą”.

“To niczego nie wnosi. Ma jedynie na celu podburzenie nastrojów, być może spowodowanie jakiś protestów ulicznych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do większych zakażeń” – stwierdził Suski. “To jest taka powtórka z rozrywki” – dodał.

Zwrócił uwagę, że konstytucja została uchwalona, kiedy jeszcze nie istniał PiS.

Ocenił, że działania opozycji w kwestii wyroku Trybunału “to wojna polityczna oparta o podważanie wartości humanitarnych”.

Pytany o demonstracje, poseł Suski powiedział, że “w polskim społeczeństwie jest spora rzesza ludzi, którzy opowiadają się za aborcją na życzenie i swoje poglądy demonstrują”. Zaznaczył, że w Polsce jest “wolność słowa i różne poglądy – często nawet sprzeczne ze sobą” mogą być głoszone.

W ocenie posła – wielu z protestujących nie zawsze do końca wie, o co protestuje. Jako przykład wskazał, że twierdzenia, iż “kobiety zgwałcone będą musiały rodzić”. Tymczasem zaznaczył – “zapis wyroku TK zupełnie tego nie dotyczy”. “Natomiast opozycja robi wszystko, żeby zmącić spokój społeczny. Używa często kłamstwa, żeby ludzi wyprowadzić na ulicę” – powiedział Suski.

Źródło: PAP Autor: Magdalena Gronek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij