Najnowsze wiadomości ze świata

Suplement diety zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje pięć osób, a ponad sto trafiło do szpitala

Pięć osób w Japonii zmarło, a ponad sto trafiło do szpitali po spożyciu suplementu medycznego wytworzonego na bazie beni koji – ryżu fermentowanego z czerwonymi drożdżami.

Przedstawiciele producenta – firmy Kobayashi Pharmaceutical – poinformowali w piątek, że łącznie po zażyciu Benikoji Choleste Help hospitalizowano 114 osób. Suplement oparty jest o obniżający poziom cholesterolu beni koji.

Prezes firmy Kobayashi Pharmaceutical wyraził podczas konferencji prasowej skruchę i przeprosił poszkodowanych oraz ich rodziny – podała agencja AP. Firma wycofała z rynku trzy suplementy, a sklepy spożywcze – dziesiątki produktów zawierających beni koji w tym pastę miso czy sos octowy.

Ministerstwo zdrowia w Tokio ostrzegło, że liczba zgonów może jeszcze wzrosnąć.

Kobayashi Pharmaceutical sprzedawało od dawna produkty zawierające beni koji; w ciągu ostatnich trzech lat był to ponad milion opakowań.

Niektórzy analitycy uważają, że winę ponoszą niedawne zmiany prawne, które uprościły i przyspieszyły zatwierdzanie do użycia produktów zdrowotnych – przekazał portal CNN.

Źródło: PAP Autor: os/ adj/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij