Sukces polskiego drona na konferencji NATO Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Sukces polskiego drona na konferencji NATO

1 czerwca 2022 roku na konferencji NATO w Mołdawii poświęconej nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wystąpił przedstawiciel JSW Innowacje S.A. dr inż. Bartosz Brzozowski. Zaprezentował system powietrzny AUTOINVENT, umożliwiający automatyzację pomiarów objętości i budowania trójwymiarowych modeli terenu. Nie była to jednak „zwykła” prezentacja. W trakcie pokazu Kierownik Projektu AUTOINVENT – Bartosz Brzozowski uruchomił bezzałogowy statek powietrzny i zrealizował jedną z zaplanowanych misji. Dron wykonał zaplanowany strat, pomiary i wylądował na naziemnym stanowisku lądowania. Wszystko odbyło się w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, dron oraz platforma lądowiska znajdowały się… na jednym z lotnisk w okolicach Warszawy.

Program NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (SPS), w ramach którego odbyła się konferencja w Mołdawii ma na celu promocję dialogu i współpracy między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Program SPS oferuje finansowanie, doradztwo eksperckie i wsparcie dostosowane do potrzeb działań związanych z bezpieczeństwem cywilnym. Wszystko w zgodzie ze strategicznymi celami NATO. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw członkowskich oraz partnerskich NATO.

Prezentacja systemu AUTOINVENT, start, wykonanie zaplanowanej misji oraz lądowanie wywołały poruszenie wśród uczestników konferencji. Głównie dlatego, iż całym procesem sterowała w czasie rzeczywistym jedna osoba, będąca na konferencji w Mołdawii. Wszyscy oglądali lot „na żywo”, w tym czasie Kierownik Projektu AUTOINVENT Bartosz Brzozowski tłumaczył zawiłości całego systemu oraz co istotne – na żądanie wprowadzał modyfikacje do realizowanego planu lotu, uzyskując stosowną odpowiedź systemu. To wielki sukces polskiej spółki JSW Innowacje S.A., który wywołał poruszenie wśród uczestników konferencji.

System AUTOINVENT jest w pełni automatyczny. Oznacza to, że dron wykonuje wszystkie zaplanowane misje cyklicznie i samodzielnie. Oczywiście z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Ta latająca platforma, wykorzystywana aktualnie do celów liczenia objętości składowanego surowca może być dostosowana do potrzeb obserwacyjnych i ochrony infrastruktury krytycznej poprzez zmianę głowicy pomiarowej. Z dużym podziwem spotkało się także lądowisko, które pozwala na pełną automatyzację procesu startu i lądowania drona oraz hangarowanie statku pomiędzy lotami. Polskim inżynierom z JSW Innowacje S.A. udało się tym samym zapewnić stałe i niezmienne warunki klimatyczne niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa modułów elektronicznych. Warunki atmosferyczne panujące w miejscu pomiaru czy wykonywania misji są stale monitorowane za pośrednictwem stacji pogodowej, która stanowi integralną część całego systemu.

System AUTOINVENT ma możliwość w pełni zautomatyzowanego procesu przekazywania i katalogowania zebranych danych. Specjalnie dla drona skonstruowano dwie maszyny wirtualne: pierwsza przeznaczona do przetwarzania danych zebranych w trakcie misji za pośrednictwem oprogramowania pozwalającego na fotogrametryczną obróbkę wykonywanych zdjęć, druga natomiast pozwala na analizę, katalogowanie oraz udostępnianie danych użytkownikowi końcowemu.

Wszystkie możliwości systemu zostały zaprezentowane podczas konferencji NATO w Mołdawii. Prezentacja przeprowadzona przez dr. inż. Bartosza Brzozowskiego okazała się ogromnym sukcesem polskiej spółki i polskich inżynierów, którzy stworzyli system mający bardzo dużą ilość zastosowań praktycznych, o których rozmawiali niemalże wszyscy uczestnicy konferencji. Zainteresowanie systemem AUTOINVENT po prezentacji było ogromne, o czym świadczyła duża ilość pytań i sugestii kolejnych zastosowań wśród prelegentów z innych krajów członkowskich NATO.

System AUTOINVENT jest efektem projektu realizowanego w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – INNOSBZ. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij