Najnowsze wiadomości z kraju

Strażacy z Chełma dostali niecodzienny pojazd

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Chełmie otrzymali nowy sprzęt. Trafił do nich pojazd terenowy Sherp.

Sherp to rodzina pojazdów terenowych stworzona przez rosyjskiego konstruktora Sergieja Garagaszjana. Pojazdy te nie mają klasycznego układu kierowniczego, steruje się nimi jak czołgami, zmieniając prędkość kół po prawej lub lewej stronie. Są wyposażone w ogromne balonowe opony, które dają im nie tylko rewelacyjne zdolności terenowe, ale także zdolność pływania.

Do chełmskich strażaków trafił pojazd w wersji N12000. Waży ponad dwie tony i jest napędzany silnikiem o mocy 55 koni mechanicznych. Niska moc silnika jest tutaj jednak myląca. Pojazd może bowiem rozpędzić się do 40 km/h, nawet w trudnym terenie, i do 6 km/h na wodzie. Według strony producenta może też zabrać 1200 kg ładunku i do 9 pasażerów.

Sherp z Chełma został dostosowany do potrzeb strażaków. Oprócz czerwonej farby i syren ma także przenośny radiotelefon, nosze kubełkowe, siekiery i kolce na opony. Do jednostek PSP w całej Polsce trafiło dziewięć takich pojazdów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Remiza.pl Autor: WM
Fot. Zinnsoldat CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij