Najnowsze wiadomości ze świata

Straż graniczna aresztowała pedofila. Udało się uratować jego ofiary

Policji z Filipin udało się uratować szesnaście dzieci, które padły ofiarą handlu żywym towarem. Było to możliwe, bo australijska służba graniczna aresztowała mężczyznę, który usłyszał zarzut pedofilii.

Sprawa miała swój początek w styczniu. Wtedy australijska straż graniczna, z nieujawnionych na razie powodów, zatrzymała 56-letniego mieszkańca Queensland, który wrócił do Sydney z Filipin. Na jego telefonie odnaleziono treści pedofilskie, a także wiadomości do pośrednika z Filipin, w których twierdził, że jest gotowy mu zapłacić za możliwość molestowania dzieci.

Mężczyzna usłyszał łącznie trzy zarzuty, w tym posiadania dziecięcej pornografii, za które grozi mu do piętnastu lat więzienia. Odpowiadał z wolnej stopy, ale 30 maja nie pojawił się na rozprawie sądowej i obecnie jest poszukiwany przez policję.

Australijskie służby o całej sprawie poinformowały także swoich filipińskich kolegów. W środę ujawniono, że dzięki tym informacjom w zeszłym miesiącu Policja Narodowa dokonała czterech nalotów – trzy miały miejsce w rejonie metropolitarnym Manilii, a jeden na północy kraju. Na razie nie wiadomo, ile osób zatrzymano, ale na skutek tej akcji udało się ocalić aż szesnaście dzieci, które padły ofiarą handlarzy żywym towarem i pedofilów. Trwają obecnie poszukiwania kolejnych.

Najstarsze z uratowanych dzieci było już pełnoletnie, najmłodsze miało 10 lat. Wszystkie trafiły pod opiekę Departamentu Ochrony Socjalnej i Rozwoju. Pułkownik Portia Manalad, szefowa Centrum Ochrony Kobiet i Dzieci filipińskiej Policji Narodowej przyznała, że ta akcja nie byłaby możliwa bez międzynarodowej współpracy, w tym wypadku z Australijczykami. Oficer łącznikowy australijskiej policji w Manili Andrew Perkins zauważył, że ta sprawa pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w walce z pedofilią i handlem żywym towarem. Dodał jednak, że życia uratowanych ofiar zostały już nieodwracalnie zniszczone, a liczba dzieci w niebezpieczeństwie nadal jest zbyt wysoka.

W śledztwie brało również udział Filipińskie Centrum ds. Przestępstw Internetowych Przeciwko Dzieciom (PICACC), które założono w 2019 roku w ramach współpracy między Filipinami, Australią, Wielką Brytanią i Holandią. Od swojego powstania PICACC pomogło uratować 611 ofiar i aresztować 127 przestępców.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij