Najnowsze wiadomości z kraju

Strajk Kobiet z prestiżową nagrodą. Ma zostać złożona osobiście w ręce Marty Lemapart

Jak informuje portal TVP Info Ogólnopolski Strajk Kobiet w czwartek otrzyma prestiżową Nagrodę Wrocławia, która osobiście zostanie wręczona w ręce Marty Lempart. Sprzeciw wobec takiej nominacji wyrazili lokalni radni Prawa i Sprawiedliwości.

To jedna z najbardziej prestiżowych nagród, jakie można otrzymać w stolicy województwa dolnośląskiego, wręczana wspólnie z Nagrodą Prezydenta Wrocławia w dniu 24 czerwca każdego roku, kiedy przypada święto miasta. Tegoroczne nominacje wzbudziły jednak niemałą kontrowersję, a wszystko z uwagi na wyróżnienie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, jako jednego z laureatów tej nagrody. Ma ona zostać osobiście wręczona w ręce Marty Lempart.

Swojego niezadowolenia z tego powodu nie ukrywają radni z ramienia PiS, którzy uważają decyzję rady miejskiej za “kuriozum”. Dołączyło do nich również sześciu samorządowców z Forum Jacka Sutryka, czyli klubu, który oficjalnie zgłosił liderkę Strajku Kobiet do otrzymania tego wyróżnienia.

– Do tej pory była to prestiżowa i bardzo szanowana nagroda. Teraz otrzyma ją jednak banda zadymiarzy, którzy dzielą, a nie łączą. Ci ludzie krzewią nienawiść i skrajną lewacką ideologię. Nasz klub oczywiście był przeciw temu pomysłowi. Swoje zastrzeżenia deklarował również Kościół i wszyscy rozsądni ludzie – mówił wrocławski poseł PiS Jacek Świat – Jeżeli władze miasta chcą się skompromitować, mogą pokazywać Martę Lempart jako wzór do naśladowania. Ja mam nadzieję, że gdy ta osoba pojawi się na miejscu, nasi radni wyjdą z sali. Nie można akceptować takiej durnoty.

Nominację, a także uczestnictwo liderki Strajku Kobiet oraz jej koleżanek potwierdził wrocławski urząd.

Choć decyzja rady miasta wzbudziła ogromne kontrowersje, to jednak znalazły się osoby, które jej broniły. Jacek Suligowski, przewodniczący Zielonych we Wrocławiu, przypomniał, że Lempart wywodzi się z tego miasta i jest “uznaną aktywistką oraz jedną z najbardziej znanych wrocławianek”. Mężczyzna nie ukrywał zachwytów nad działalnością Strajku Kobiet, bronił go także przed zarzutami o eskalacji przemocy, której miała się dopuszczać jedynie policja wobec demonstrujących.

Oprócz OSK Nagroda Wrocławia zostanie przyznana także: szefowej fundacji „Opieka i Troska” Annie Kraucz-Miękus, byłemu piłkarzowi i trenerowi Śląska Tadeuszowi Pawłowskiemu, a także aktorce Kindze Preis, fundacji „Promyk Słońca”

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij