Najnowsze wiadomości ze świata

“Stłoczeni wdychali spaliny”. Na inauguracji Bidena część żołnierzy Gwardii Narodowej przegnano do garaży

“Miejsce w garażu jest dobre dla samochodów, ale dla Gwardii Narodowej to oznaka braku szacunku” – pisze Fox News odnosząc się do informacji, która oburzyła Amerykanów. Kilkuset żołnierzy Gwardii, która strzegła porządku podczas zaprzysiężenia Demokraty Joe Bidena, poproszono o opuszczenie Kongresu. Wojskowych zmuszono do zajęcia podziemnego garażu.

W piątek republikańscy gubernatorzy Teksasu i New Hampshire zdecydowali o powrocie żołnierzy z Waszyngtonu. Politycy wyraził oburzenie w związku ze zmuszeniem żołnierzy do wypoczynku w podziemnym garażu należącym do Senatu.

“Rozkazałem natychmiastowy powrót wszystkich żołnierzy Gwardii Narodowej New Hampshire z Waszyngtonu. Wykonali świetną robotę w trudnym czasie i powinni być chwaleni, a nie poddawani nieodpowiednim warunkom” – napisał na Twitterze republikański gubernator New Hampshire Chris Sununu. Podobną decyzję ogłosił w piątek gubernator Teksasu Greg Abbott.

To reakcja na czwartkowe doniesienia o warunkach, w jakich przebywali żołnierze wysłani do Waszyngtonu, by chronić stolicę w czasie inauguracji Joe Bidena. Jak podał portal Politico, setki żołnierzy wypoczywających między swoimi zmianami zostało przeniesionych – bez podania przyczyny – z stołówki na Kapitolu do podziemnego garażu należącego do Senatu.

Według dziennika “Washington Post” żołnierze byli zmuszeni przez godziny “wdychać spaliny” i przebywać stłoczeni i bez adekwatnego dostępu do toalet. Decyzję potem odwrócono, a policja Kapitolu przeprosiła gwardzistów. Jak poinformował dziennik, choć każdy z żołnierzy otrzymał pokój hotelowy, wiele z nich jest poza Waszyngtonem, więc w przerwach między zmianami setki gwardzistów spało na podłodze. Według jednego z cytowanych żołnierzy, wśród wojsk było wiele przypadków infekcji koronawirusem.

Sprawę skomentowali też Demokraci. Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer zapowiedział że “dojdzie do sedna sprawy”, zaś kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez zaprosiła żołnierzy do swojego biura, obiecując przekąski.

Do Waszyngtonu na czas inauguracji prezydenta Bidena wysłano z całego kraju ponad 25 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Większość z nich miała wrócić do swoich stanów w najbliższym czasie.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij