Najnowsze wiadomości ze świata

Stewardesy z nadwagą nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. “Będą zawieszane w pracy ze skutkiem natychmiastowym”

Stewardesy chińskich linii lotniczych Hainan Airlines, których waga przekroczy o 10 procent ustalony przez przewoźnika surowy limit, będą zawieszane w pracy ze skutkiem natychmiastowym – podał w piątek chiński tabloid Global Times.

Na początku czerwca linie Hainan Airlines, największe prywatne linie lotnicze w Chinach, wydały wytyczne dotyczących kontroli wizerunku personelu pokładowego. Wprowadzono w nich rygorystyczne zasady dotyczące wagi stewardes. Największe kontrowersje wzbudził zapis, który mówi, że kobiety z masą ciała przekraczającą “standardową wagę” o 10 proc., zostaną “natychmiast zawieszone w lotach w celu zmniejszenia wagi”.

Według rozporządzenia standardową wagę personelu pokładowego oblicza się ze wzoru: wzrost w cm – 110 (czyli dla wzrostu 165 cm standardowa waga to 55 kg).

W przypadku przekroczenia normy o 5-10 proc. kobiety będą zobligowane do przeprowadzenia 30-dniowego “samodzielnego odchudzania”. Przed zakończeniem okresu muszą pojawić się u pracodawcy w mundurze, aby odbyć samoocenę, ważenie i ocenę przed trzyosobowym panelem – podają lokalne media, powołując się na dokument przewoźnika.

Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w chińskiej branży lotniczej. Jak podaje portal Chińskiego Radia Narodowego, w standardach branżowych nie ma wyraźnych ograniczeń dotyczących wagi członków personelu pokładowego.

Prawnicy wypowiadający się dla rozgłośni stwierdzili, że działania przewoźnika są “nielegalne i nierozsądne”, i sugerują, że stewardesy mogą podjąć odpowiednie kroki przeciwko pracodawcy, by chronić swoje prawa i interesy, ponieważ “zachodzi podejrzenie, że te regulacje i praktyki są przejawem dyskryminacji ze względu na płeć”.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Rosja atakuje Ukrainę. Polskie lotnictwo w akcji

0 0

20 osób zginęło w pożarze w parku rozrywki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij