Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec b. sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika – poinformował pion śledczy IPN-u. Stefan Michnik jest podejrzewany o popełnienie 30 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. O wydaniu nakazu aresztowania poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
– Prokuratura zebrała dowody i postawiła zarzuty m.in. popełnienia czterech zabójstw, morderstw sądowych. Dotyczy to sędziego, pana Stefana Michnika i prokuratura w sposób skuteczny nie tylko postawiła te zarzuty, ale uzyskała od sądu tymczasowe aresztowanie oraz decyzję niezawisłego sądu o Europejskim Nakazie Aresztowania, którego celem jest sprowadzenie do kraju, postawienie przed sądem i pociągniecie do odpowiedzialności za zbrodnie owego stalinowskiego sędziego – poinformował Zbigniew Ziobro. Tego oczekuje historia, o to woła ta niewinnie przelana krew — dodał minister sprawiedliwości.
Według udostępnionych przez IPN dokumentów wynika, że S. Michnik jest podejrzany o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw, które stanowią zbrodnie komunistyczne i wyczerpują znamiona brodni przeciwko ludzkości. Prowadzący śledztwo prokuratorzy IPN poinformowali, że przestępstwa te polegały na wydawaniu bezprawnych wyroków śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległości Państwa Polskiego. Według prokuratury IPN, zarzuty wobec S. Michnika dotyczą także nowych spraw i wcześniej nie były stawiane.
– Stefan Michnik między innymi przewodniczył składowi sędziowskiemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 5 stycznia 1953 roku skazał na karę śmierci działacza organizacji niepodległościowej „Kraj”, także jako przewodniczący składu orzekającego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w dniu 3 marca 1953 roku skazał na karę śmierci osobę wypełniającą zadania kuriera II Korpusu gen. Władysława Andersa, kara śmierci została także orzeczona przez sędziego Stefana Michnika w dniu 24 kwietnia 1953 roku wobec oskarżonego za udział w Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, w istocie pełnienie zawodowej służby wojskowej w okresie II RP oraz formacjach będących jej kontynuacją w okresie II wojny światowej przesądziło o wymierzeniu w dniu 19 listopada 1951 roku przez sędziego Stefana Michnika kary śmierci majorowi rezerwy, któremu zarzucono usiłowanie obalenia przemocą ustroju – napisano w przesłanym do mediów komunikacie IPN.
Aktualnie S. Michnik przebywa w Szwecji. Według pionu śledczego IPN, od 2008 roku unika kontaktów z polskim wymiarem sprawiedliwości i polską placówką dyplomatyczną. Śledczy przyznali też, iż wcześniejszy Europejski Nakaz Aresztowania, który wydano wobec Stefana Michnika, dotyczył lżejszych zarzutów.
Realizacja wcześniejszego wniosku okazała się niemożliwa, bo w 2010 roku Sąd Rejonowy w Uppsali, uznał, że zgodnie z prawem szwedzkim przestępstwa się przedawniły, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim. W związku z powyższym, wówczas oddalono wniosek o przekazanie S. Michnika organom polskiego wymiaru sprawiedliwości.