Najnowsze wiadomości ze świata

Stało się! Fidesz opuszcza szeregi partii Donalda Tuska

Victor Orban podjął decyzję o opuszczeniu szeregów Europejskiej Partii Ludowej przez jego Fidesz. Premier Węgier w ostrych słowach wypowiedział się na temat kierownictwa ugrupowania, której przewodniczącym jest Donald Tusk.

O decyzji węgierskiej partii jako pierwsza poinformowała korespondentka TVP Info w Brukseli, Dominika Ćosić.  Na razie jednak nie wiadomo, jakie są dalsze plany ugrupowania Victora Orbana.

Oświadczenie w tej sprawie przesłała wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak. Oficjalnym powodem jest planowana zmiana regulaminu Europejskiej Partii Ludowej, która zakłada możliwość ograniczenia w prawach członkach całego ugrupowania wchodzącego w skład frakcji w Parlamencie Europejskim, a nie jak dotychczas jednego członka.

-Nie pozwolimy, by nasi eurodeputowani byli uciszani i ograniczani w swoich możliwościach reprezentowania wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia ludzkiego pozostają naszym najważniejszym priorytetem. Dlatego też, po przyjęciu nowych zasad w Europejskiej Partii Ludowej, Fidesz postanowił ją opuścić – napisała węgierska minister na Twitterze.

Zdaniem władz Fideszu jest to jawne uderzenie w ich ugrupowanie oraz ich wyborców. Uznają to posunięcie za “antydemokratyczne oraz niesprawiedliwe” – czytamy w oficjalnym liście Victora Orbana do Manfreda Webera. Węgierski premier przyznał, iż cała sytuacja jest nie przyjęcia, zwłaszcza w obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej w Europie.

Przypomnijmy, że Fidesz już wcześniej został zawieszony w prawach członka w Europejskiej Partii Ludowej, co nastąpiło w marcu 2019 roku. Donald Tusk, przewodniczący ugrupowania, dążył też do wyrzucenia węgierskich posłów z frakcji EPL-u w Parlamencie Europejskim.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij