Średnia krajowa za wirtualną kartę w grze. Ujawniamy kulisy jednej z największych afer w świecie cyfrowej rozrywki Rozrywka

Średnia krajowa za wirtualną kartę w grze. Ujawniamy kulisy jednej z największych afer w świecie cyfrowej rozrywki

W środę 10 marca 2021 do świata e-sportu dotarła informacja, że pracownicy producenta gry FIFA 21, firmy EA Sports przypisywali do kont niektórych graczy specjalne karty w zamian za łapówki.

EA wydało specjalne oświadczenie i rozpoczęło wewnętrzne śledztwo w związku z doniesieniami i podejrzeniami nieprawidłowości. W sieci wydarzenie nazywane jest EAGate i oznaczane takim hashtagiem #EAGate.

Czym jest FIFA 21?

FIFA 21 to kolejna odsłona serii gier piłkarskich gdzie gracze w ramach różnych trybów gry mogą oprócz prowadzenia rzeczywistego klubu budować własne drużyny piłkarskie (np. kluby Ekstraklasy) składające się z kart odzwierciedlających prawdziwych, boiskowych graczy (m.in. Robert Lewandowski, Leo Messi). Gra jest wydawana przez kanadyjski oddział amerykańskiego Electronic Arts, producenta gier.

Gra w kolejnych swoich odsłonach ukazuje się od końca lat ’90 XX wieku i ma licencję organizacji piłkarskiej FIFA oraz licencje poszczególnych lig narodowych oraz klubów na wykorzystywanie poszczególnych elementów związanych z footballem w tym wizerunki graczy i loga klubów.

Nieprawidłowości

Według nieoficjalnych informacji, istniał cennik kart przypisywanych użytkownikom. Za zestaw trzech kart uznawanych przez graczy za jedne z najlepszych w grze (pozwalają osiągać lepsze rezultaty) pracownicy EA Sports żądali 1700 € (40% niemieckiej średniej krajowej, prawie 150% polskiej), sprzedawano również pojedyncze karty w cenach od kilkuset do nawet 2500 €. Tymi kartami były najczęściej karty tzw. Ikon (legend piłki nożnej) oraz specjalne karty aktualnych graczy piłki nożnej.

Gracze kontaktowali się z pracownikami EA Sports przez komunikator WhatsApp, w sieci pojawiają się zrzuty ekranów właśnie z takich rozmów oraz potwierdzenia realizacji transakcji. Wiele takich rozmów, które mogą dowodzić oszustw, udokumentowano w sieci: https://m.imgur.com/a/2V8hhKJ.

Na popularnym portalu Reddit jest też cały wątek, w którym gracze opisują kolejne elementy tej historii:

https://www.reddit.com/r/FIFA/comments/m2v05m/whatever_the_end_of_the_story_is_eas_statement_is/

Źródło: Stefczyk.info Autor: Toru Ogiwara
Fot. Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij