Najnowsze wiadomości z kraju

Spięcie wewnątrz Lewicy po wyborach do PE. Senator oskarża Biedronia o sabotaż

Piąte miejsce i 6,3 proc. głosów – to wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rozczarowania rezultatem niedzielnego głosowania nie krył sam lider tego ugrupowania Robert Biedroń, który przyznał, że „wynik mógł być lepszy”. Tymczasem partyjny kolega zarzucił Biedroniowi, że dokonał on „sabotażu polskiej lewicy”.

Lewica uzyskała 3 mandaty do Parlamentu Europejskiego. To dopiero piąty wynik, a przed ugrupowaniem tworzącym koalicję rządzącą w polskim Sejmie znalazły się Trzecia Droga i Konfederacja. Najlepszy wynik w niedzielnym głosowaniu uzyskała Koalicja Obywatelska, która z poparciem 37,06 proc. zdobyła 21 mandatów. 20 europosłów będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskując 36,16 proc. głosów, uplasowało się zaraz za partią Donalda Tuska.

Wynik mógł być lepszy – oświadczył podczas wieczoru wyborczego Robert Biedroń, którego partyjny kolega oskarża o „udany sabotaż polskiej lewicy”. Zdaniem Macieja Kopca lider Lewicy podjął złą decyzję, układając listę wyborczą na Śląsku. Senator zauważył, że wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego zabrakło miejsca dla dotychczasowego eurodeputowanego Łukasza Kohuta, który w 2019 roku zdobył mandat, będąc kandydatem Lewicy. Tym razem liderem na Śląsku był Maciej Konieczny, a Kohut przyjął ofertę Koalicji Obywatelskiej, która zaproponowała mu trzecie miejsce na swojej liście. Zdobywając ponad 100 tys. głosów, Łukasz Kohut zapewnił sobie reelekcję.

Wynik wyrzuconego z Lewicy przez Biedronia Łukasza Kohuta, startującego z 3. miejsca poza Lewicą, to prawie 110 tysięcy głosów – napisał w mediach społecznościowych Maciej Kopiec, dodając, że wynik Lewicy w województwie śląskim to 61 tys. głosów. Senator przekazał również, że podczas układania list Lewicy w partii panował „chaos”, a decyzje podejmowano centralnie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij