Najnowsze wiadomości ze świata

Spędzili dekady w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnili. Gigantyczne odszkodowanie dla dwóch braci

Dwaj czarnoskórzy, niepełnosprawni intelektualnie bracia zostali skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki. Teraz sąd w Północnej Karolinie przyznał im gigantyczne odszkodowania.

Przyrodni bracia Leon Brown i Henry McCollum zostali oskarżeni w 1984 roku o gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki. Brown miał wtedy 15 lat a McCollum 19, obydwaj są niepełnosprawni intelektualnie, mają IQ poniżej 50. Policja przesłuchiwała ich tak długo, że w końcu obaj przyznali się do winy. Zostali szybko skazani na karę śmierci. Wyrok Browna został ostatecznie zamieniony na dożywocie.

Obaj bracia szybko zaczęli twierdzić, że są niewinni a przyznanie się było wymuszone przez policję. Twierdzili również, że nie rozumieli dokumentów które kazano im podpisać. W 2010 roku Brown zwrócił się o pomoc do specjalnej stanowej komisji, która zajmuje się przypadkami osób, które twierdzą, że zostały niewinnie skazane. W 1984 roku testy DNA były jeszcze wielką nowością, pierwszą sprawę o morderstwo rozwiązano dzięki nim dopiero rok wcześniej. Policjanci prowadzący tamte śledztwo pobrali jednak ślady biologiczne ze zwłok dziewczynki, a na szczęście dla braci te przetrwały do dzisiejszych czasów. Ich badanie wykazało, że to nie bracia byli sprawcami tylko mężczyzna o imieniu Roscoe Artis, który ostatecznie został skazany i stracony za inne morderstwo.

W związku z tym nowym dowodem sędzia w sądzie hrabstwa Robeson w 2014 roku unieważnił poprzedni wyrok, co zostało poparte przez prokuraturę. Obydwaj zostali wypuszczeni z więzienia a ich kartoteki kryminalne zostały oczyszczone. W wypadku McColluma cudem było to, że tego doczekał – z niejasnych powodów jego egzekucja była odkładana i w momencie zwolnienia był najdłużej siedzącym więźniem w celi śmierci w tym stanie.

Teraz bracia otrzymali w końcu odszkodowanie za dekady, które niesłusznie spędzili w więzieniu. W piątek ława przysięgłych sądu federalnego w Raleigh po pięciu godzinach zdecydował się na przyznanie im odszkodowania. Obaj bracia dostali po 31 milionów dolarów – milion za każdy rok, który spędzili w więzieniu. Przyznano im również 13 milionów dolarów rekompensaty za to jak działało w ich sprawie Biuro Szeryfa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij