Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji – czytamy w specjalnym oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego.
Na wstępie oświadczenia ws. LGBT+ Metropolita Poznański zaznacza, że w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy narosły spekulacje oraz dyskusje dotyczące ruchów LGBT, co ma związek z coraz częściej organizowanymi marszami równości, a także planami niektórych samorządów co do wprowadzenia w szkolnych programach zajęć dotyczących edukacji seksualnej, zgodnej z założeniami tęczowej ideologii. Gądecki podkreśla, że każda osoba przynależąca do tego środowiska “jest naszym bratem i siostrą, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia”. Podkreśla jednak, że szacunek wobec konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT.
–Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje “flagą wolności”, ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym(Watykan, 17.11.2014) – cytuje Gądecki.
–Stąd mój apel do władz samorządowych o niepodejmowanie decyzji, które – pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji – skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Apeluję także do parlamentarzystów, aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. „małżeństw homoseksualnych” oraz możliwości adopcji przez nie dzieci – czytamy w dalszej części oświadczenia.
Na sam koniec przewodniczący KEP wskazuje, że obecnie u części środowisk jest zakorzeniony “totalitaryzm światopoglądowy”, który ma polegać na usuwaniu z życia publicznego ludzi myślących odmiennie. Wskazuje tu na przykłady krytyki, jaka napotkała Metropolitę Krakowskiego apba Marka Jędraszewskiego czy zwolnienia z pracy osób takich jak pan Tomasz z IKEI, który sprzeciwił się promowania LGBT.
–Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników – kwituje swoją wypowiedź.