Najnowsze wiadomości ze świata

Słynny zabytek zostanie rozebrany. Wszystkiemu winni turyści

Władze Hawajów zdecydowały, że słynne Schody Haʻikū, zwane też Schodami do Nieba, zostaną zdemontowana. Winni temu są turyści, którzy ignorują zakaz wstępu.

W 1942 roku Marynarka Wojenna USA zbudowała na tej wyspie potężną stację radiową. Aby ułatwić sobie jej obsługę, marynarze zbudowali do niej strome schody, które prowadziły przez łańcuch górski Ko’loau. W połowie lat 50tych drewniana konstrukcja została zastąpiona przez metalowe schody, które liczą aż 3922 stopnie.

Teraz władze Honolulu poinformowały, że słynny zabytek zostanie zdemontowany. Biuro burmistrza poinformowało, że ich demontaż potrwa co najmniej pół roku i będzie kosztował 2,5 miliona dolarów. Władze napisały w oświadczeniu, że nie podjęły tej decyzji z lekkim sercem.

Głównym powodem demontażu słynnych schodów są turyści. Wstęp na nie jest nielegalny od 1987 roku, ale zakaz ten jest powszechnie ignorowany. Problem zaostrzył się zdecydowanie w epoce mediów społecznościowych. Władze wytłumaczyły, że chodzenie po tych schodach jest niebezpieczne dla samych turystów, a ich nie stać, by pilnować ich bezpieczeństwa. Dodali też, że turyści często wdzierają się na posiadłości osób, które mieszkają w ich pobliżu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Jstan2000

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij