Wiadomości sportowe z kraju i świata

Słynny niepełnosprawny sportowiec na wolności. Odbywał wyrok za zamordowanie narzeczonej

Słynny niepełnosprawny sportowiec z Republiki Południowej Afryki Oscar Pistorius opuścił więzienie po blisko dziewięciu latach i obecnie przebywa w domu – poinformował w piątek Departament Więziennictwa RPA. Lekkoatleta był skazany na karę 13 lat więzienia za zamordowanie swojej narzeczonej.

Warunkowe zwolnienie 37-letniego Pistoriusa zostało zatwierdzone w listopadzie. Sąd uznał go za “sprawcę, który popełnił przestępstwo po raz pierwszy, a ponadto spełnił warunki umożliwiające warunkowe zwolnienie”.

Pistorius – biegacz, który w dzieciństwie stracił nogi i zasłynął jako “łowca androidów” ze względu na protezy z włókna węglowego – ubiegał się o zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy z 13-letniego i pięciomiesięcznego wyroku za morderstwo. W procesie, który zakończył się jego skazaniem, nie przyznał się do winy i utrzymywał, że jest niewinny w związku ze śmiercią swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp. Mężczyzna podczas procesu utrzymywał, że oddał strzał w drzwi łazienki swojego domu w Pretorii, ponieważ sądził, że ma do czynienia z włamywaczem.

Lekkoatleta, podobnie jak inni przebywający na warunkowym zwolnieniu, nie będzie mógł udzielać wywiadów ani w inny sposób kontaktować się z przedstawicielami mediów. Zgodnie z południowoafrykańskim programem sprawiedliwości będzie przebywał na wolności w okresie próbnym do 2029 roku. W tym czasie przejdzie terapię radzenia sobie ze złością i przemocą wobec kobiet pod nadzorem departamentu służb więziennych. Zostanie mu także przydzielony opiekun, którego będzie musiał informować stosowne organy w przypadku podjęcia zatrudnienia lub zmiany miejsca zamieszkania, które wskazano na Pretorię.

Pistorius to wielokrotny medalista igrzysk paralimpijskich z Aten, Pekinu i Londynu, który z powodzeniem rywalizował także z pełnosprawnymi sportowcami.

Szczyt jego kariery przypadł na igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku, gdzie dotarł do półfinału biegu na 400 metrów i finału w sztafecie 4×400 m, przełamując bariery i rywalizując z całkowicie sprawnymi rywalami.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/IHSAAN HAFFEJEE
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij