Najnowsze wiadomości ze świata

Słynna pisarka została oskarżona o zamordowanie ciotki znanej polityk

Znana dramaturg z Samoa Papalii Sia Figiel została oskarżona o zamordowanie 78-letniej kobiety. Jej ofiara była ciotką byłej kongresman i kandydatki na prezydenta Tulsi Gabbard.

Zdarzenie miało miejsce 25 maja. Dr Caroline Sinaviana-Gabbard przebywała wtedy w domu Figiel, który służył też jako lokalny teatr. W pewnym momencie doszło do kłótni z 57-letnią Figiel. W jej trakcie zadała jej ciosy nożem i młotkiem.

Po wszystkim Figiel uciekła do domu znajomych. Tam została później aresztowana. Początkowo oskarżono ją o nieumyślne spowodowanie śmierci. Później zmieniono to na zarzut morderstwa. Na razie nie ujawniono powodu kłótni.

Obydwie kobiety są mocno związane z samoańską sceną literacką. Sinavaiana-Gabbard przez wiele lat nauczała literatury na uniwersytecie Hawajów, była pierwszą kobietą z Samoa, którą zatrudniono w tej roli w USA. Sama też była poetką, a jej wiersze i prace krytyczne były doceniane na całym świecie. Figiel jest znaną dramaturg, w 1997 roku dostała Nagrodę Pisarzy Commonwealthu.

Sinavaiana-Gabbard była siostrą stanowego senatora Mike’a Gabbarda, ojca Tulsi Gabbard. Tulsi przez cztery kadencje była reprezentantem Hawajów w Kongresie. Startowała też w demokratycznych prawyborach prezydenckich w 2020 roku. Dwa lata później odeszła z Partii Demokratycznej i związała się z mediami. W kwietniu ujawniła, że kandydat niezależny Robert F. Kennedy zaproponował jej zostanie jego wiceprezydent, ale odmówiła.

Mike Gabbard powiedział, że przebacza zabójczyni swojej siostry, ale ma nadzieję, że zostanie ukarana przez prawo. Po aresztowaniu Figiel została przewieziona z więzienia do szpitala w Motootua. Tam jest poddawana stałej obserwacji bo władze boją się, że spróbuje popełnić samobójstwo. Jej proces zaplanowano na 10 czerwca.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Spectrum News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij