Najnowsze wiadomości ze świata

Służby specjalne: “Podnosimy poziom zagrożenia terrorystycznego do stopnia wysokiego”

Podnosimy poziom zagrożenia terrorystycznego ze stopnia trzeciego (podwyższonego) do czwartego (wysokiego) w pięcioskalowym alercie – poinformowały w czwartek służby specjalne SAPO.

Według szefowej SAPO Charlotte von Essen podstawą decyzji jest “pogarszająca się sytuacja w kwestii bezpieczeństwa”, nie zaś “pojedyncze zdarzenie”.

W ostatnim czasie w Sztokholmie miało miejsce kilka akcji palenia Koranu, powodując krytykę państw muzułmańskich oraz organizacji islamistycznych. Doszło do ataków na szwedzkie ambasady w Libanie oraz Bagdadzie. W weekend groźby wobec Sztokholmu artykułowała Al-Kaida. Rząd Szwecji zaapelował do szwedzkich obywateli o zachowanie czujności.

Podwyższenie poziomu alertu do stopnia czwartego ma miejsce po raz pierwszy od lat 2015-16 roku. W 2017 roku przeprowadzono atak terrorystyczny w centrum Sztokholmu. Sympatyzujący z Państwem Islamskim Uzbek wjechał ciężarówką w tłum na ulicy handlowej, zginęło pięć osób. Mężczyzna został skazany na dożywocie.

W Szwecji analizą zagrożenia zajmuje się Narodowe Centrum Oceny Zagrożenia Terrorystycznego (NTC), składające się z przedstawicieli cywilnych i wojskowych służb bezpieczeństwa. Decyzję o obowiązującym poziomie podejmują służby specjalne SAPO.

Źródło: (PAP) Autor: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij