Sługa Boży bp Jan Pietraszko coraz bliżej beatyfikacji. Papież Franciszek podjął istotną decyzję Najnowsze wiadomości ze świata

Sługa Boży bp Jan Pietraszko coraz bliżej beatyfikacji. Papież Franciszek podjął istotną decyzję

Papież Franciszek autoryzował w piątek Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Otwiera to drogę do jego beatyfikacji – poinformował PAP w sobotę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

“Z wielką radością przyjmujemy tę wiadomość, dziękując Panu Bogu za ten dar świąteczny, o który wszyscy się modliliśmy i na który czekaliśmy” – skomentował wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. ks. prałat Władysław Gasidło.

Sługa Boży bp Jan Pietraszko urodził się 7 sierpnia 1911 r. w Buczkowicach. Po maturze w 1931 r. wstąpił do Książęco-Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 kwietnia 1936 r., w Niedzielę Palmową, przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. W latach 1938-1939 i 1943-1944 pełnił funkcję sekretarza abp. Sapiehy. W 1947 r. został prefektem Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 1948 r. powierzono mu duszpasterstwo akademickie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny, które łączył z obowiązkami prefekta. Z tym kościołem i parafią, której proboszczem został w 1957 r., związał całe swoje kapłańskie życie.

“Zasłynął jako wybitny kaznodzieja, duszpasterz studentów i inteligencji, jako autentyczny świadek Ewangelii, głosząc naukę Chrystusa i żyjąc Jego słowem. Wywarł znaczący wpływ na oblicze Krakowa. W środowisku parafialnym i akademickim dał się poznać jako człowiek wrażliwego serca, apostoł miłosierdzia, był otwarty zwłaszcza na potrzeby studentów i parafian” – powiedział ks. prałat Władysław Gasidło

23 listopada 1962 r. św. papież Jan XXIII ustanowił go biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Architektury i Sztuki Kościelnej (od 1985 r.) czuwał nad rozwojem archidiecezji, zwłaszcza budujących się kościołów. Zmarł 2 marca 1988 r.

“Postrzegany był powszechnie za człowieka świętego. W sposób wyjątkowy przeżywał obecność Chrystusa w Ewangelii i Eucharystii. Szeroko znana była jego posługa w konfesjonale. Był nie tylko zewnętrznym obserwatorem Chrystusa, lecz także przeżywał Ewangelię wewnątrz. To jego zachowanie skłoniło środowisko krakowskie, aby prosić kard. Franciszka Macharskiego o rozpoczęcie procesu informacyjnego” – podkreślił ks. prałat Gasidło.

Proces informacyjny rozpoczął się w 1994 r., a zakończył w 2001 r. Następnie akta procesu zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

“Z wielką radością przyjmujemy tę wiadomość, dziękując Panu Bogu za ten dar świąteczny, o który wszyscy się modliliśmy i na który czekaliśmy. W ten sposób czcigodny Sługa Boży zostanie bardziej jeszcze przypomniany. Jest to wielki dar Opatrzności Bożej” – zaznaczył ks. prałat Gasidło.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij