Słowenia upamiętniła polskich żołnierzy Najnowsze wiadomości ze świata

Słowenia upamiętniła polskich żołnierzy. Na górze odsłonięto pamiątkową tablicę

Na górze Sabotin na granicy Słowenii z Włochami odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy poległych na froncie Isonzo w latach 1915–1917 – poinformowała w niedzielę agencja STA.

Przewodniczący Rady Narodowej (izby wyższej parlamentu Słowenii – PAP) Marko Lotricz powiedział przy okazji wydarzenia, że jest ono nie tylko okazją do uhonorowania ofiar wojny, ale także przyjaźni i współpracy.

W ceremonii uczestniczyli m.in. Ambasador RP Krzysztof Olendzki, Konsul Honorowy RP w Nowej Goricy, mieście położonym u podnóża góry, Nedjan Brataszevec oraz sekretarz stanu w ministerstwie obrony Słowenii Rudi Medved.

“Ważne jest, aby się zjednoczyć, współpracować, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu, kiedy Słowenię nawiedziła powódź. Z pomocą przyszła nam Polska i jej obywatele” – podkreślił Lotricz.

Na początku sierpnia Słowenia doświadczyła gwałtownych deszczy i burz, a w ich wyniku – powodzi. Premier Robert Golob uznał ją za największą klęskę żywiołową w historii kraju. Słoweński rząd oszacował straty na ponad pół miliarda euro.

Medved zauważył, że w ostatnim czasie zacieśniła się współpraca pomiędzy Słowenią i Polską. Jako przykład podał polską pomoc przy budowie dwóch mostów mających pomóc w walce ze skutkami powodzi.

W walkach na froncie Isonzo trwających od maja 1915 do listopada 1917 roku zginęło tysiące ludzi. Wśród poległych było także kilka tysięcy żołnierzy polskich, którzy walczyli po stronie Austro-Węgier.

Zobacz też:

Tusk nazywa żołnierzy WOT parawojskiem

Źródło: PAP Autor: jbw/ zm/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij