Migrants Najnowsze wiadomości ze świata

Słowacki rząd: odrzucamy pakt z obowiązkową relokacją nielegalnych imigrantów

MSZ Słowacji oświadczyło w czwartek, że rząd w Bratysławie odrzuca unijny pakt migracyjny w sprawie obowiązkowej relokacji nielegalnych imigrantów. Kraje UE powinny same decydować o formie pomocy dla państw zmagających się z presją migracyjną – zaznaczono.

Rząd Słowacji nie zgadza się z zasadą solidarności, która przewiduje obowiązkowe przyjmowania na swoje terytorium migrantów o nieuregulowanym statusie. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Juraja Blanara reformę polityki migracyjnej przyjęto pomimo sprzeciwu Republiki Słowackiej.

Według Blanara nowy pakt nie jest trwałym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie, na co zwracały uwagę Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Austria i Słowenia. Zdaniem słowackiego MSZ ochrona strefy Schengen przed nielegalną imigracją nie jest wystarczająca, a nowy pakt migracyjny nie rozwiąże tego problemu.

Parlament Europejski zatwierdził w środę pakt migracyjny, który zakłada udzielanie wsparcia krajom pod presją migracyjną, jednak relokacja ma pozostać dobrowolna.

Źródło: (PAP) Autor: Piotr Górecki 
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij