Najnowsze wiadomości ze świata

Skrajna prawica sięga po władzę w Niemczech. Na razie w strukturach samorządowych

Radykalnie prawicowa partia AfD po raz pierwszy w swej 10-letniej historii przejmie władzę w strukturach samorządowych. Jej kandydat wygrał drugą turę głosowania na urząd starosty w powiecie Sonnenberg w Turyngii.

W niedzielnym głosowaniu kandydat AfD Robert Sesselmann zdobył blisko 53 proc. głosów, a jego konkurent z CDU, Juergen Koepper – tylko 47 procent, mimo wsparcia, jakie otrzymał ze strony innych ugrupowań: SPD, Partii Lewicy, FDP i Zielonych.

“To dopiero początek” – napisał na Twitterze lider AfD Tino Chrupalla. “Przekonujemy większość naszą polityką na rzecz obywateli” – podkreślił Chrupalla.

Premier Turyngii Bodo Ramelow (Partia Lewicy) uważa sukces wyborczy AfD za sygnał niezadowolenia, natomiast dla ministra spraw wewnętrznych tego landu, Georga Maiera ze SPD to “sygnał ostrzegawczy dla wszystkich sił demokratycznych”.

Od wielu tygodni Alternatywa dla Niemiec (AfD) zyskuje także w sondażach ogólnokrajowych i jest już drugą siłą polityczną RFN.

W opublikowanym w piątek badaniu ARD DeutschlandTrend uzyskała 19 procent i zepchnęła partię SPD kanclerza Olafa Scholza z 17 proc. na trzecie miejsce. To najwyższy wynik AfD odnotowany dotąd dla tej partii w sondażu telewizji ARD. Chadecja może liczyć na zdecydowanie największe poparcie – 29 proc.

Jak pisze francuska agencja AFP, Alternatywa dla Niemiec zwiększa swą popularność krytykując m.in. politykę klimatyczną, energetyczną i imigracyjną rządu federalnego, a także spory wewnątrz koalicji rządowej (SPD, Zieloni i FDP).

Przypomnijmy Alice Weidel, przewodnicząca Alternatywy dla Niemiec (AfD), kilka tygodni temu sugerowała możliwą rewizję granic na Odrze i Nysie Łużyckiej. Weidel odniosła się na Twitterze do jednego z sondaży, który pokazywał wzrost popularności jej partii. Tereny Niemiec Wschodnich (byłe NRD) nazwała “Niemcami Środkowymi”.

Komentujący skandaliczne słowa niemieckiej polityk dopytywali, czy to oznacza, że politycy AfD uważają część terytorium Polski za ziemie niemieckie, ale polityk nie odpowiadała. Nie reagowała także na to, iż wielu sympatyków AfD pod jej wpisem wklejało mapy, które pokazywały niemieckie terytorium razem z polskim Pomorzem, Wielkopolską, Ziemią Lubuską i Śląskiem. 

Więcej o tej sprawie:

https://www.stefczyk.info/2023/06/09/szokujace-slowa-szefowej-afd-niemcy-domagaja-sie-rewizji-granic-na-odrze-i-nysie-luzyckiej/

Źródło: (PAP) Autor: sp/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij