Najnowsze wiadomości ze świata

Skrajna bezczelność! Niemiecki polityk nie chce, żeby państwa UE miały prawo weta

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas z socjalistycznej partii SPD wyraził opinię, że prawo weta przysługujące państwom UE powinno być zniesione. Jego zdaniem przeszkadza ono Unii w polityce zagranicznej.

Według obecnych unijnych przepisów wszystkie kluczowe decyzje podejmowane przez Radę Europejką wymagają jednomyślności. Dotyczy to chociażby wspólnej polityki zagranicznej, członkostwa w UE, jej finansów itp. Oznacza to, że weto ze strony chociażby jednego państwa blokuje możliwość podjęcia danej decyzji.
Zdaniem Maasa tak nie powinno być. „Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy” – powiedział na konferencji prasowej – „Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani”.

Zaskoczenia słowami szefa niemieckiego MSZ nie kryła europoseł Elżbieta Rafalska. „Dziwi mnie ta wypowiedź pana ministra. To absolutnie niedopuszczalne. Nie wyobrażam sobie, aby zniesione zostało prawo weta” – powiedziała portalowi Niezależna. Dodała, że „Niemcy są już takim hegemonem, że zniesienie weta nie powinno być im do niczego potrzebne”. Jej zdaniem wypowiedź Maasa wynika z „mocarstwowych apetytów” i chęci pozbawienia mniejszych państw prawa głosu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Niezależna Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij