Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

SKEF: Oszczędzajmy mądrze i bezpiecznie

Finanse to niezwykle rozbudowana dziedzina i nietrudno się w niej zagubić. Na rynku dostępnych jest wiele ofert instytucji finansowych. Warto więc orientować się, co zrobić, aby podejmować jak najlepsze dla siebie decyzje w tym zakresie. Misją Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej jest propagowanie wiedzy o finansach i ekonomii, tak potrzebnej we współczesnym świecie, a szczególnie w niepewnych czasach.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele niespodziewanych zmian. Blisko pół roku pandemii koronawirusa wpłynęło znacząco na kondycję polskiej gospodarki. Ta sytuacja stała się sposobnością do okazania wsparcia rodzimym firmom i instytucjom. Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Jest to dobra okazja do tego, aby zadbać o przyszłość swoich finansów. Wiele osób z obawy przed utratą zdeponowanych w instytucjach finansowych oszczędności zdecydowało się wypłacić ulokowane środki. Czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie.

Zastanówmy się, jak oszczędzać mądrze i bezpiecznie. Jak sprawić, aby nasze oszczędności były dobrze zabezpieczone i jednocześnie regularnie przynosiły wymierny zysk? Czy przysłowiowa skarpeta to faktycznie dobry pomysł? Niestety w ostatnich latach wielu starszych Polaków padło ofiarami kradzieży metodą „na wnuczka” i straciło oszczędności całego życia. Aby ustrzec się przed taką sytuacją, warto wybrać inne, pewniejsze metody – rachunek oszczędnościowy lub lokatę.

Dziś skupimy się na tej ostatniej.

Czym jest lokata? Lokata to środki, które przekazujemy bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na określony czas w zamian za odsetki. Oferta instytucji finansowych, jeśli chodzi o lokaty, jest bardzo szeroka: lokaty krótko- lub długoterminowe, lokaty z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Banki często oferują atrakcyjne oprocentowanie lokat terminowych. Na potrzeby uproszczonego wyliczenia przyjmijmy, że wynosi ono 2% w skali roku, a my chcemy powierzyć bankowi 10 000 zł. Prostą metodą liczymy więc na zysk w postaci 200 zł. Nic bardziej mylnego! Najczęściej promocyjne lokaty są ograniczone czasowo, np. maksymalny okres to 3 miesiące. Oznacza to, że w czasie trwania depozytu nasze pieniądze wypracowałyby zaledwie 50 zł, a nie 200 zł, jak zdawała się informować reklama. Ponadto wspomniane 50 zł to kwota brutto, od której należy odjąć podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Dlatego wybierając lokatę, zwróćmy uwagę nie tylko na jej oprocentowanie w skali roku, ale także na czas jej trwania. Pamiętajmy też, że instytucje finansowe to nie tylko banki, lecz także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. W ofercie największej z nich, czyli Kasy Stefczyka, znajdą Państwo szeroki wybór lokat, z różnym okresem trwania, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, z określoną kwotą minimalną. Szeroka oferta to większa szansa na znalezienie produktu dopasowanego do naszych potrzeb.

W lipcu 2020 r. średnie oprocentowanie lokat w polskich bankach było najniższe w historii (dane za portalem najlepszelokaty.pl). Na tle tych doniesień korzystnie wypadają lokaty w Kasie Stefczyka na 6, 12 i 24 miesiące o oprocentowaniu stałym wynoszącym odpowiednio: 0,45%, 0,90% oraz 1,15%. Bardzo korzystnie prezentuje się również lokata 36 miesięczna, czyli zupełnie nowa propozycja Kasy Stefczyka o oprocentowaniu 1,5 %.

Oszczędzajmy z głową i pamiętajmy: środki pieniężne zgromadzone przez deponenta w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych działających Polsce, w tym oczywiście w Kasie Stefczyka, są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do łącznej wysokości równowartości 100 tysięcy euro w złotych. Oznacza to, że pieniądze na nich ulokowane są bezpieczne, a osoba, która je zdeponowała, ma gwarancję ich odzyskania.

 

Źródło: SKEF/stefczyk.info Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij