Publicystyka

Skandaliczny wpis ambasadora Izraela. Zasugerował, że to Polacy mordowali Żydów

Ambasador Izraela w Warszawie Yacov Livne zamieścił kolejny skandaliczny wpis na Twitterze. Tym razem zasugerował, że to Polacy mordowali Żydów podczas Holokaustu.

Wszystko zaczęło się od wpisu brytyjskiego dziennikarza Davida Athertona. Dotyczył udziału słynnej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg w antyizraelskim proteście w Malmo, którego uczestnicy sprzeciwiali się działaniom Izraela w Strefie Gazy. Atherton poinformował, że w jego trakcie miała krzyczeć „Żydzi, wracajcie do Polski”. „Polska to miejsce, gdzie zlokalizowano większość obozów koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej” – dodał.

Ten skądinąd skandaliczny wpis został następnie udostępniony przez Livnego. Dołączył do niego zdjęcie Al-Hadżdżiego Muhammada Amina al-Husajniego, byłego wielkiego muftiego Jerozolimy, z Adolfem Hitlerem. Podczas II WŚ al-Husajni kolaborował z Niemcami i próbował wywołać antybrytyjskie powstanie w Iraku. „Żydzi, wracajcie do Polski…”. Niektórzy antysemici zdają się nie zauważać palestyńskiego lidera Haja Amina Husajniego, nazistowskiego kolaboranta, który także chciał, by Żydzi wrócili do Polski – a konkretniej do komór gazowych w Polsce”.

 

Jego haniebny wpis wywołał zrozumiałą reakcję polskich internautów.

 

Odniosło się do niego także Muzeum Auschwitz. „Powinien być bardziej precyzyjny” – napisało w odpowiedzi – „Żydzi byli mordowani w komorach gazowych, które albo były budowane na okupowanym terytorium Polski, anektowanym bezpośrednio do Niemiec (jak Auschwitz czy Kulmhof) albo w Generalnej Gubernii, stworzonej przez Trzecią Rzeszę (jak Treblinka czy Sobibór)”. Dopiero po tej interwencji Livne przyznał, że „komory gazowe były budowane przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce”.

 

 

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij