Publicystyka

Skandaliczne słowa Frasyniuka na pogrzebie Jana Lityńskiego. “Kolejny zapukał w dno dna”.

Włądysław Frasyniuk, były działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny PRL, późniejszy poseł odpowiedzialny za sprawy własności państwowej i prywatyzację (przez wielu kolejarzy uważany za grabarza polskiej kolei), ostatnio znany głównie z awantur politycznych, które urządzał wspólnie z tzw. Obywatelami RP postanowił o sobie przypomnieć na pogrzebie Jana Lityńskiego.

Polityk, przemawiając na pogrzebie Lityńskiego, postanowił urządzić sobie polityczny spektakl. W swoim wystąpieniu odniósł się do m.in do popularnego w niektórych kręgach hasła, wyrażanego za pomocą ośmiu gwiazdek.

“Odchodzisz nie doczekawszy pełnej satysfakcji, że żyjemy w wolny, przyzwoitym kraju – perorował Frasyniuk. – Jeśli jest to życie, to spraw, żeby te gwiazdy jaśniej świeciły na niebie. Spraw, żeby te osiem gwiazd było wyznacznikiem dla młodego pokolenia – dodał, najwyraźniej myląc cmentarz z wiecem.

Szkoda, że w takich okolicznościach nie pomyślał o szacunku do zmarłego kolegi.

“Występ” Frasyniuka celnie ocenił znany twitterowy komentator PikuśPOL:

– Kolejny zapukał w dno dna – napisał.

Jan Lityński, urodził się w 1946 r.; był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Lityński to organizator i uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Źródło: Autor: pf
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij