Najnowsze wiadomości ze świata

Skandal z udziałem polityk. Minister podała się do dymisji

Sandra Borch, która dotychczas kierowała ministerstwem badań naukowych i szkolnictwa wyższego, podała się do dymisji. To konsekwencje ujawnienia, że w swojej pracy magisterskiej przywłaszczyła fragmenty tekstów innych studentów.

Norweskie media jakiś czas temu wskazywały na podobieństwa między pracą magisterską Sandry Borch, a innymi pracami. Podano przykład opracowań dwóch studentów, których minister nie uwzględniła w źródłach.

Sprawa została ujawniona na platformie X przez studenta. Napisał on, że polityk skopiowała „słowo w słowo” fragment innej pracy. Zwrócił uwagę, że powtarzały się nawet literówki, pochodzące z oryginalnej pracy.

W piątek norweska minister nauki, która skończyła studia prawnicze, oświadczyła, że rezygnuje z miejsca w rządzie. Przyznała się również, że dopuściła się plagiatu.

Popełniłam duży błąd – oświadczyła. Przeprosiła także za wykorzystanie tekstów innych prac bez cytowania źródła.

Norweski premier Jonas Gahr Store zapowiedział, że przyjmie dymisję Borch.

Agencja AFP przypomniała przy okazji, że w zeszłym tygodniu wniesiono do Sądu Najwyższego sprawę studentki, która wcześniej została oczyszczona z zarzutu autoplagiatu. Skierowała ją dotychczasowa minister nauki.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij