Najnowsze wiadomości z kraju

Skandal w Warszawie w Godzinę “W”. 1 sierpnia z głośników popłynęła “Międzynarodówka”

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani taką nieodpowiedzialnością. Zarząd Transportu Miejskiego, na którego zlecenie prywatna firma obsługuje warszawskie linie turystyczne, złoży skargę do tego armatora. Będą wyciągane daleko idące konsekwencje, możliwe jest także zerwanie umowy – powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Podkreśliła, że taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Chodzi o dotworzenie 1 sierpnia w godzinę “W” “Międzynarodówki” przez załogę promu Słonka, który brał udział w paradzie łodzi na Wiśle.

“Godzina +W+ w dniu 1 sierpnia to jest dla nas moment, który w Warszawie jest chyba najbardziej uroczysty w całym roku. Zakłócanie go w jakikolwiek sposób, kontrowersjami, zwłaszcza jeżeli dzieje się to w obrębie firm, które działają na zlecenie miasta, jest absolutnie niedopuszczalne. W związku z tym konsekwencje zostaną wyciągnięte” – zaznaczyła Beuth.

Podkreśliła, że na promie nie była żadnego urzędnika czy pracownika żadnej instytucji miejskiej. “To prywatna firma, która działa na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego” – dodała.

Kontrowersyjną sytuację nagłośnił w mediach społecznościowych były prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który zamieścił film z uroczystej parady statków na Wiśle z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.

“Skandal! W Godzinę +W+ wśród wspaniałych wodniaków statek Warszawskich Linii Turystycznych prowokacyjnie puszczał +Międzynarodówkę+ socjalistyczną! To komuniści czekali, aż powstanie się wykrwawi. To obraza polskich bohaterów! Co na to Trzaskowski?” – napisał na Twitterze były prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zamieścił też film z parady, na którym przepływa obok promu turystycznego Słonka, na którym powiewają flagi Warszawy a na burcie ma baner z hasłem “W hołdzie Bohaterom. Pamiętamy!”. W tle słychać melodię “Międzynarodówki”.

“Wstyd. Po prostu wstyd” – skomentował Daca. “Komuniści są odpowiedzialni również za porażkę Powstania Warszawskiego” – dodał.

Tweet Przemysława Dacy udostępniła sekretarz stanu w MRiPS, pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej Anita Czerwińska. “Skandal i hańba!” – napisała.

Do zdarzenia odniósł się rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert.

“Natychmiast zażądaliśmy od armatora promu (na zlecenie ZTM rejsy obsługuje wybrana w przetargu prywatna firma) wyjaśnień i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec pracownika – jeśli sytuacja się potwierdzi. Po otrzymaniu wyjaśnień podejmiemy decyzję o ewentualnych konsekwencjach także w stosunku do armatora” – przekazał PAP rzecznik ZTM.

Międzynarodówka to pieśń rewolucyjna, hymn socjalistów. Powstała w czasie Komuny Paryskiej, w 1871. Aż do 1888 roku śpiewano ją jednak do melodii Marsylianki.

Rosyjska wersja utworu była w latach 1918–1922 hymnem Rosji Sowieckiej, a w latach 1922–1944 hymnem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W roku 1944 z rozkazu Józefa Stalina zastąpił ją skomponowany przez Aleksandra Aleksandrowa hymn ZSRR. “Międzynarodówka” stała się wtedy hymnem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), a więc drugą pod względem znaczenia pieśnią państwową.

W czasach PRL “Międzynarodówka” była powszechnie nauczana w szkołach oraz śpiewana na corocznych pochodach pierwszomajowych, a także podczas zjazdów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij