Skandal w Niemczech wywołała próba przemienienia terenu niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald na… muzeum kiełbasy. Fala krytyki zmusiła do interwencji niemieckiego ministra kultury Benjamina Immanuela Hoffa.
Muzeum kiełbasy znajduje się w miejscowości Holzhausen, jednak jego władze od jakiegoś czasu starały się o jego przeniesienie. Dyrektorzy placówki najbardziej chcieli, aby znalazła się ona w Mühlhausen. Po długich negocjacjach władze lokalne wydały zgodę w tej kwestii. Spore kontrowersje wzbudził jednak wybór miejsca. Nowe muzeum kiełbasy miało powstać na terenie byłego obozu koncentracyjnego III Rzeszy Buchenwald. O pamięci tego miejsca miałyby jedynie przypominać specjalne tabliczki oraz inne symbole w odosobnionym miejscu, blisko muzeum kiełbasy.
Projekt wywołał spore oburzenie wśród lokalnej społeczności, a przede wszystkim przedstawicieli gminy żydowskiej. W sprawie interweniował sam minister kultury Benjamin Immanuel Hoff. Ostatecznie do budowy muzeum nie doszło, a władze muzeum muszą poszukać nowego miejsca na budowę placówki.
Obóz Buchenwald powstał w lipcu 1937 roku i funkcjonował aż do zakończenia II Wojny Światowej. Przez okres blisko ośmiu lat przebywało w nim ok. 250 tysięcy więźniów, z czego śmierć poniosło ok. 56 tysięcy z nich. Obóz śmierci był zarządzany wpierw przez Karla Otto Kocha i jego niesławną małżonkę Ilse Koch, która zasłynęła ze swoich okrutnych metod rozprawiania się z więźniami, potem jego komendantem został Hermann Pister.