Najnowsze wiadomości ze świata

Skandal! Ławnik w procesie Chauvina przyznaje, że działała pod presją. “Nie chciałam zamieszek i niszczenia miasta”

Kilka dni temu doszło do skazania Dereka Chauvina, który został uznany za winnego śmierci George’a Floyda. Teraz w sprawie, którą żyła cała Ameryka, wychodzą na jaw nowe fakty. Jedna z ławników, która brała udział w procesie, wyznała kulisy wydania orzeczenia o winie. Jak sama przyznała byłego policjanta uznała za winnego, gdyż bała się zamieszek.

Lisa Christensen była zastępcą ławnika w procesie Chauvina. W rozmowie z dziennikarzem Lou Raguse’m opowiedziała o kulisach całej sprawy.

Choć zdaniem reportera kobieta była przekonana o winie policjanta, to jednak nie ulega wątpliwości, iż spory wpływ na wydanie takiego orzeczenia miał presja ze strony społeczności Black Lives Matter. Wszyscy ławnicy mieli się nawet bać ujawniać między sobą swoich prawdziwych imion i nazwisk, a także specjalnie przygotowywali się na rozprawę, aby nie powiedzieć “za dużo”. Christensen wprost przyznała, że zastraszanie przysięgłych odegrało główną rolę w procesie.

Nie chciałam znowu zamieszek i niszczenia miasta. Obawiałam się ludzi przychodzących pod mój dom, jeśli nie będą zadowoleni z wyroku – powiedziała ławnik nr. 96.

Osoby, które wydawały końcowy werdykt, czuły także sporą presję ze strony polityków Demokratów – poczynając od lokalnych przedstawicieli po prezydenta Joe Bidena. Mieli oni naciskać na wydanie “właściwego” orzeczenia – wspominał o tym m.in. amerykański przywódcza czy Maxine Waters, członek Izby Reprezentantów ze stanu Kalifornia. “Oczekujemy wyroku skazującego” – mówiła polityk. O zachowaniu Waters miał wspominać również sędzia prowadzący rozprawę – Peter Cahill.

O presji, którą mieli czuć sędziowie i przysięgli w procesie Chauvina mówiło się już od dłuższego czasu. Wiele osób obawiało się, że wydanie inne werdyktu, niż tego, który skazywałby byłego policjanta na długoletnie więzienie, skończyłoby się zamieszkami. Wspominał o tym na antenie Fox News jeden z dziennikarzy, Greg Gutfeld.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Beckernews/ Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij