Najnowsze wiadomości z kraju

Silna Biało-czerwona. Jaki sprzęt będzie można zobaczyć w Warszawie?

Już dziś w Warszawie odbędzie się największa od 1989 roku defilada wojskowa. Będzie można podczas niej zobaczyć najnowocześniejsze uzbrojenie Polski i sojuszników.

Defilada pod hasłem „Silna Biało-czerwona” jest centralnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. Odbędzie się o 14:00 na Wisłostradzie w Warszawie. Weźmie w niej udział ponad 2 tys. żołnierzy, 200 sztuk sprzętu wojskowego, a nad zgromadzonymi przeleci ponad 90 samolotów i śmigłowców. Już na początku lipca dowódca generalny sił zbrojnych gen. Wiesław Kukuła zapowiedział, że będzie to najprawdopodobniej największa defilada Wojska Polskiego po 1989 roku.

Podczas defilady będzie można zobaczyć polskich żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym WOT i żandarmerii. Wezmą w niej również udział sojusznicy z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii i Francji. Największą atrakcją będzie jednak dla wielu osób zapewne sprzęt wojskowy, w tym najnowsze zakupy MONu.

Oprócz służących w WP od lat czołgów Leopard II w tym roku zobaczymy także zakupione w Korei czołgi K2 oraz Abramsy, zarówno polskie jak i amerykańskie. Wojsko pokaże też armatohaubice Krab i K9, kołowe transportery Rosomak i moździerze samobieżne Rak, wyrzutnie rakietowe Himars, systemy przeciwlotnicze Patriot i pojazdy minowania narzutowego Baobab-K. Na defiladzie pojawią się też prototypy bojowych wozów piechoty Borsuk.

Część lotnicza będzie równie imponująca. Nad zgromadzonymi przelecą m.in. myśliwce F-16 i FA-50. Przelecą także myśliwce 5 generacji F-35 – na razie amerykańskie, ale już w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć w Warszawie te myśliwce z polskimi szachownicami. W paradzie wezmą też udział śmigłowce Black Hawk i AW101, oraz amerykańskie śmigłowce szturmowe Apache, których Polska chce kupić 96 sztuk. Widzowie zobaczą też samoloty transportowe, w tym przeznaczone do transportu VIPów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Paweł Supernak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij