Tak szczerego wyznania w dziejach polskiej dyplomacji jeszcze nie doświadczyliśmy. Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, w swojej książce “Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji” ujawnił wiele zaskakujących faktów na bardzo wrażliwe dla państwa polskiego tematy.
Temat tajnych więzień CIA w naszym kraju od lat jest jedną z najpopularniejszych “teorii spiskowych”. Zwolennikom tezy, że amerykańskie służby torturowały więźniów na terenie Polki brakowało tylko jednego – słów ważnego polskiego polityka, który mógłby potwierdzić rewelacje pochodzące onegdaj od Andrzeja Leppera. Najbliżej takiego potwierdzenia był Aleksander Kwaśniewski, który w 2014 roku nie zaprzeczył współpracy pomiędzy Polską i USA w temacie przytrzymywania więźniów CIA w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz o kilka kroków dalej poszedł Radosław Sikorski, który w swojej publikacji wspomina o miejscach przetrzymywania “terrorystów”, wskazując nawet prywatną willę, w której “miał okazję nocować”.
– Chwali się, że miał okazję nocować w budynku, którego przeznaczenie do tej pory pozostawało tylko prasową spekulacją -czytamy w artykule “Dziennika Gazeta Prawna”, który jako pierwszy napisał o całej sprawie.
Był szef MON oraz MSZ wspomina także o wizycie Władimira Putina w 2014 roku, który spotkał się wówczas z premierem Donaldem Tuskiem. O czym rozprawiano wówczas na sopockim molo? Szef polskiego rządu utrzymywał, iż rzekomo podziwiali piękne widoki oraz pogodę. Jednak zgodnie z książką Sikorskiego, podczas tej wizyty miała paść konkretna propozycja ze strony prezydenta Rosji dotycząca… rozbioru Ukrainy. Zaprzeczył tym samym swojej narracji, którą utrzymywał przed pięcioma laty, iż tematyka “rozbioru wschodniego sąsiada Polski” to jedynie teoria spiskowa.
– Ale Radosław Sikorski nie ogranicza się do więzień CIA. Sugeruje też np. powiązania polskich dyplomatów z wywiadem i chwali się, jaki był stan wiedzy polskiego rządu podczas wojny w Gruzji. Pisze też o tym, że Polska blefowała, twierdząc, że Nord Stream zagrozi rozwojowi portu LNG w Świnoujściu – czytamy w artykule “DPG”.