Najnowsze wiadomości z kraju

Siergiej Ławrow powinien “wjechać” do Polski na szczyt OBWE? “Stanowisko polskiego MSZ zostało przekazane stronie rosyjskiej”

Nie widzę żadnej wartości dodanej z obecności ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce. Uważam, że decyzja, by nie przyjeżdżał do Polski na szczyt OBWE w Łodzi jest absolutnie trafna – ocenił we wtorek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany we wtorek w PR24, czy jego zdaniem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powinien “wjechać” do Polski na zaplanowany na 1 i 2 grudnia szczyt OBWE w Łodzi, w którym udział wezmą szefowie resortów spraw zagranicznych państw zrzeszonych w tej organizacji. Minister został zapytany o kontekst dyplomatyczny tej sytuacji, ponieważ Kreml – powołując się za zasady dyplomatyczne – ocenił, że Ławrow powinien przyjechać do Polski.

“Rosja łamie wszystkie zasady prawa międzynarodowego, nie szanuje zasad, jest państwem rozbójniczym – w kontekście relacji międzynarodowych – i jako takie państwo nie powinna powoływać się na tego rodzaju zasady i udawać, że nic się nie stało” – mówił Szynkowski vel Sęk nawiązując do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i toczącej się wojny.

Minister podkreślał, że Rosja jest “państwem agresorem” i przypomniał, że z wielu forów międzynarodowych została wykluczona. “Nie widzę żadnej wartości dodanej z obecności Siergieja Ławrowa w Polsce i uważam, że decyzja, żeby Siergiej Ławrow nie przyjeżdżał do Polski, nie został zaproszony, jest decyzją absolutnie trafną” – powiedział.

W piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że Polska nie spodziewa się wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE w początkach grudnia w Łodzi. “Stanowisko polskiego MSZ zostało notą dyplomatyczną przekazane stronie rosyjskiej” – poinformował PAP Jasina.

Wcześniej w piątek agencja AFP, powołując się na źródła w polskiej prezydencji OBWE, podała, że Polska, która jest organizatorem spotkania ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zaplanowanego na początek grudnia, odmówiła szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

Źródło: (PAP) Autor: Daria Kania dka/ godl/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij