Najnowsze wiadomości z kraju

Siemoniak skomentował przerzucanie migrantów do Polski przez niemiecką policję. “Uważam sprawę za zamkniętą”

Tomasz Siemoniak odniósł się do sprawy przerzucania afgańskich imigrantów za polską granicę przez niemiecką policję. O tej sprawie Donald Tusk miał rozmawiać z kanclerzem Olafem Scholzem, choć… Niemcy najpierw zaprzeczyli, że taka rozmowa miała miejsce, a później sugerowali, że miała “nieoficjalny charakter”. Zdaniem Siemoniaka, ten gest ze strony naszych zachodnich sąsiadów wystarczy i on uważa sprawę za “wyjaśnioną”.

– Strona niemiecka po naszym ostrym proteście wyraziła ubolewanie i przekazała przeprosiny. Uważam sprawę za wyjaśnioną –  tłumaczył Siemoniak na konferencji prasowej.

Szef MSWiA był pytany o incydent w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie niemiecka policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec. Siemoniak przypomniał, że Polskę obowiązuje umowa z Niemcami o readmisji.

– Jeśli chodzi o osoby zatrzymane na terenie Niemiec, które mają polskie dokumenty, bo na przykład przekroczyły nielegalnie granicę z Polską, to takie osoby są przekazywane stronie polskiej. I te liczby były takie same w zeszłym roku, za poprzedniego rządu. To wszystko jest w ramach procedur – zapewnił.Zaznaczył, że incydent przerzucenia rodziny migrantów do Polski spotkał się z protestem naszych władz.- Strona niemiecka, po naszym ostrym proteście, też na szczeblu premiera Tuska, który rozmawiał na ten temat z kanclerzem Scholzem, wyraziła ubolewanie i przekazała przeprosiny – mówił.

Zdaniem Siemoniaka sytuacja ta nie powinna się wydarzyć i mieliśmy do czynienia… z “błędem niemieckich policjantów.

 

Źródło: Stefczyk.info za Polsat News Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij