Najnowsze wiadomości ze świata

Siedmiu seniorów zmarło po zarażeniu wariantem Kappa. Byli zaszczepieni

Obsługa medyczna ujawniła, że siedmiu zaszczepionych seniorów z jednego z tamtejszych domów opieki zmarło z powodu infekcji wariantem Kappa koronawirusa. Po raz pierwszy odkryto go w Kolumbii.

W domu opieki w Zaventem w pobliżu Brukseli odnotowano jakiś czas temu 21 infekcji wśród pensjonariuszy i personelu. Wszyscy chorzy byli wcześniej zaszczepieni. Początkowo wszyscy mieli też łagodne objawy, ale w siedmiu wypadkach po ok. 2 tygodniach od odkrycia infekcji objawy mocno się zaostrzyły.

Cała siódemka ostatecznie zmarła. Jak informuje agencja AFP wszyscy byli starsi niż 80 a niektórzy niż 90 lat. Niektórzy ze zmarłych już przed infekcją byli w ciężkim stanie zdrowia. Manager medyczny tego domu opieki Kathleen Boydens ujawniła, że odkryto u nich wariant B1.621, należący do rodziny odkrytego w Kolumbii wariantu Kappa. Ten w Europie na razie występuje bardzo rzadko, chociaż np. w USA odpowiada już za 2% wszystkich infekcji.

Eksperci podkreślają, że Kappę diagnozowano już w kwietniu. Uznają, że wariant ten jest mniej groźny od wysoce zaraźliwej Delty. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako „wariant budzący zainteresowanie”, podczas gdy Delta została uznana za „wariant budzący niepokój”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AFP Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij