Najnowsze wiadomości z kraju

Siedem osób oskarżonych w sprawie Finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

26 listopada br. rozpocznie się proces ws. organizacji XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Na ławie oskarżonych zasiądzie siedem osób.

Jak powiedział PAP w środę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, proces ws. oskarżonych o organizację XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rozpocznie się 26 listopada br.

“Wcześniej, bo 8 października Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe rozpoznana wnioski obrońców o umorzenie postępowania wobec trzech oskarżonych” – dodał sędzia Adamski.

Gdański sąd zaplanował w tej sprawie terminy od listopada br. do kwietnia przyszłego roku. Na pierwszej sprawie będą przesłuchani oskarżeni.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie dotyczącej organizacji XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w lipcu br. Aktem oskarżenia objęto siedem osób.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy “Koncert – Gdańsk dla Orkiestry”.

Akt oskarżenia objął dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy i którzy – zgodnie z opinią biegłego – nie dopełnili swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie – zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dwóm osobom zarządzającym Agencją Ochrony Tajfun tj. właścicielowi Agencji Ochrony oraz Dyrektorowi ds. Ochrony i BHP zarzucono również narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy, pomimo uchybień złożonego wniosku, oraz dwóm funkcjonariuszom policji opiniującym wniosek, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię – zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Organizatorem imprezy było stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

W trakcie imprezy doszło do śmiertelnego ugodzenia nożem przebywającego na scenie koncertowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnego dnia Adamowicz zmarł.

Źródło: PAP Autor: Robert Pietrzak, Krzysztof Wójcik
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij