Najnowsze wiadomości ze świata

Setki tysięcy dawek szczepionki pójdą do utylizacji jeśli nie uda się znaleźć na nie kupca

Izrael ma problem z setkami tysięcy dawek szczepionki Pfizera których data ważności upływa z końcem lipca. Jeśli szybko nie znajdą na nie kupca to trzeba będzie je zniszczyć.

Izrael od początku zadbał o to, żeby nie zabrakło mu szczepionek. Rozpoczął negocjacje z koncernami farmaceutycznymi zanim zostały dopuszczone do użytku, zgodził się zapłacić za nie więcej i obiecał, że pomoże koncernom farmaceutycznym w badaniach nad ich skutecznością. Dzięki temu kampania szczepień przebiegała u nich najszybciej na świecie.

Teraz jednak pojawił się poważny problem. Izrael ma obecnie w magazynach ok. 1,4 miliona dawek szczepionki Pfizera której data ważności upływa pod koniec lipca. Ok. 600 tysięcy zostanie zużyte na szczepienie 300 tysięcy dzieci w wieku 12-15 lat.Izrael szuka kupców na pozostałe dawki szczepionek. Publiczna rozgłośnia Kan donosi, że rząd prowadzi już rozmowy z kilkoma państwami, ale na razie nie wiadomo o jakie państwa chodzi. Czasu nie ma zbyt wiele – jeśli weźmie się pod uwagę, że nabywca też musi mieć czas na podanie tych szczepionek, to Izraelowi zostało około dwóch tygodni na znalezienie kupca. W przeciwnym wypadku warte fortunę szczepionki prawdopodobnie pójdą do utylizacji.

Wcześniej Izrael zaproponował Palestynie wymianę szczepionek o kończącym się terminie ważności na te, które w przyszłości Palestyna dostanie od Pfizera. Izraelczycy twierdzili, że dzieki tej umowie będą mogli rozpocząć szczepienia wcześniej. Daty ważności tych szczepionek nie ujawnili ale minister zdrowia Palestyny Mai Alkaila stwierdził, że miały się kończyć w lipcu i sierpniu ale okazało się, że kiedy pierwsza partia dotarła jej datą ważności był czerwiec. Z tego powodu rząd

Palestyny miał unieważnić tę umowę.
Na razie nie jest również pewne czy w razie braku kupca Izrael zdecyduje się na wyrzucenie tych szczepionek. Światowa Organizacja Zdrowia prosi bowiem państwa znajdujące się w takiej sytuacji o to, aby się z tym wstrzymały. Szczepionki po dacie ważności stają się mniej skuteczne, ale w wypadku tych na COVID istnieje podejrzenie, że mogą być skuteczne dłużej niż początkowo podejrzewano i WHO prosi o zaczekanie na wyniki odpowiednich badań.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij