Najnowsze wiadomości ze świata

Seria ataków na polityków. Ranna była burmistrz

W Niemczech dochodzi do kolejnych ataków na polityków. W Berlinie lekko ranna w wyniku napaści została była burmistrzyni Franziska Giffey, z kolei w Dreźnie doszło do ataku na polityczkę Zielonych.

Jak poinformowały policja i prokuratura w Berlinie, we wtorek po południu w bibliotece mężczyzna “zaatakował (Giffey) od tyłu torbą wypełnioną czymś twardym, uderzył ją w głowę i szyję” – pisze dziennik “Die Welt”.

Zgodnie z oświadczeniem władz po ataku była federalna minister ds. rodziny z socjaldemokratycznej SPD, a obecnie berlińska senator ds. gospodarczych “na krótko udała się do szpitala na leczenie ambulatoryjne z powodu bólu głowy i szyi”.

“Jest jedno miejsce w (dzielnicy Berlina) Neukoelln, które jest dla mnie bardzo szczególne: to biblioteka dzielnicowa w Alt-Rudow. Kiedy byłam radną ds. edukacji w Neukoelln i burmistrzynią dzielnicy, prowadziłam kampanię na rzecz jej odbudowy. Nigdy bym nie pomyślała, że mogę tam zostać zaatakowana” – napisała socjaldemokratka w środę na platformie X.

“Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, w którym każdy może wyrazić swoją opinię. Istnieje jednak wyraźna granica: jest nią przemoc wobec ludzi, którzy mają inne zdanie (…)” – podkreśliła.

Do kolejnego ataku doszło we wtorek w Dreźnie. 47-letnia polityczka Zielonych Yvonne Mosler została zaatakowana przez dwie osoby podczas rozklejania plakatów wyborczych. Wkrótce potem policja zatrzymała podejrzanych w wieku 24 i 34 lat. Mężczyzna miał obrażać i grozić zaatakowanej, a kobieta miała ją opluć.

W piątek główny kandydat SPD w wyborach europejskich w Saksonii, Matthias Ecke, został pobity w Dreźnie przez czterech młodych mężczyzn, gdy próbował rozkleić plakaty wyborcze. Według tygodnika “Die Zeit” policja zakłada, że co najmniej jeden z czterech podejrzanych miał motywy prawicowo-ekstremistyczne.

“To tylko jeden z długiej serii ataków”, które “koncentrują się w szczególności na politykach Zielonych i AfD” – zauważyła stacja ZDF.

AfD, czyli prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec, zwróciła się niedawno do rządu federalnego z interpelacją na temat liczby ataków na polityków wszystkich szczebli politycznych. Z udostępnionych w odpowiedzi danych wynika, że podczas gdy przedstawiciele AfD byli najczęstszym celem ataków w 2019 r., w 2023 r. agresja była kierowana coraz częściej wobec Zielonych. W zeszłym roku w całym kraju odnotowano 478 napaści na polityków AfD i 1219 na polityków Zielonych. Ogólna liczba zarejestrowanych przestępstw tego typu dla wszystkich partii wzrosła z 2267 w 2019 r. do 2790 w 2023 r.

Lista obejmuje nie tylko fizyczne napaści na osoby, ale również przypadki uszkodzenia mienia, ataki na biura partii i ataki słowne – zaznaczył portal ZDF.

Źródło: PAP Autor: Berenika Lemańczyk
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij