Najnowsze wiadomości z kraju

Sensacyjne odkrycie polskich archeologów Znalezli tajemniczy skarb sprzed 4000 lat. To antyczna gra planszowa?

Ludzie od wieków szukali sposobów, by uatrakcyjnić sobie swój czas wolny. Oczywiście tym przed wiekami dysponowali głównie ludzie majętni, a biedniejsi większość część dnia spędzali na pracy. Okazuje się, że kilka tysięcy lat temu nasi przodkowie relaksowali się podobnie jak my – m.in. grali w gry planszowe. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy pod przewodnictwem polskiego archeologa profesora Piotra Bielińskiego z Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Podczas prac wykopaliskowych znaleźli oni grę planszową sprzed 4 tysiącleci!

W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar znaleźliśmy planszę do gry! – opowiada prof. Bieliński na łamach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. – Plansza wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia. W podobne grywano w epoce brązu od Subkontynentu Indyjskiego po Egeę. Takie znaleziska są rzadkie, ale kilka przykładów podobnych plansz znamy z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów z Ur – wyjaśnia badacz.

Dziś już wiemy, że przedmiot odkryty pod koniec 2021 roku przez zespół archeologów może mieć nawet 4 tysiące lat.  Wyjątkowe znalezisko jest efektem współpracy polskich archeologów z ministerstwem dziedzictwa i kultury Omanu. Badania prowadzone są w dolinie Kumayrah, które należy do jednych z najciekawszych punktów badawczych na Półwyspie Arabskim.

To miejsce strategicznie położone na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al-Ayn na północy, dziś stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie – wyjaśnia prof. Piotr Bieliński.

Podobnego zdania jest również Agnieszka Pieńkowska z CAŚ UW, która w ramach projektu analizuje pozostałości z epoki brązu.

Osada z okresu Umm an-Nar jest wyjątkowa między innymi dlatego, że znajdują się w niej aż cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa. Mimo swych rozmiarów, blisko 20 m średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni – mówi badaczka.

 

Źródło: pcma.uw.edu.pl/stefczyk.info Autor:
Fot. pcma.uw.edu.pl

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij