Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Senator Bierecki: Polacy zasługują na łatwiejszy dostęp do mieszkań. Przyjęto ważną ustawę mieszkaniową

Senat rozszerzył pakiet pomocy finansowej na cele mieszkaniowej. Ustawa, której założenia przygotował rząd Prawa i Sprawiedliwości, wesprze niedrogie budownictwo społeczne i sprawi, że łatwiejszy, niż dotychczas będzie dostęp do gruntów pod zabudowę. Sporą rolę przewidziano dla samorządów: wsparcie finansowe na budowę mieszkań otrzymają gminy, stratne z powodu pandemii COVID-19.

-Polacy zasługują na łatwiejszy dostęp do mieszkań, wciąż mamy przed sobą wiele pracy, by nadrobić dekady zaniedbań w tym zakresie – powiedział w rozmowie z portalem podlaski.info senator Grzegorz Bierecki. – Zabiegałem, by przyjęte w Senacie rozwiązania były rzeczywistą pomocą dla ludzi, ale także samorządów, którym dajemy więcej możliwości, niż do tej pory i konkretne wsparcie z zasobów Rządowego Funduszu Wsparcia Mieszkalnictwa. Wierzę, że także samorządowcy na Południowym Podlasiu sięgną po nowe narzędzia. To może być ważny impuls gospodarczy w trudnym czasie wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią – dodał parlamentarzysta.

Według zapisów ustawy Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa wesprze w procesie budowy mieszkań gminy, których możliwości inwestycyjne ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa. Wartość Funduszu to obecnie 1,5 miliarda złotych. Pomoc otrzymają także najemcy, którzy mają kłopoty z powodu COVID-19.

Tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego zakłada także zwiększenie dostępności lokali na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawienie warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS czy możliwość dojścia do własności w mieszkaniach budowanych w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Poprawki zgłoszone w Senacie (i zaakceptowane przez wszystkich biorących udział w głosowaniu senatorów) zwiększają m.in. państwowe wsparcie dla Towarzystw Budownictwa Społecznego budujących mieszkania na wynajem. Do 80 proc. dofinansowania z funduszu dopłat dostaną w wypadku inwestycji w takie mieszkania gminy lub związki międzygminne. Obniżono także wiek remontowanych budynków (do 20 lat), na które będzie można otrzymać tzw. premię remontową.

– Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu – podkreślił po posiedzeniu Senatu wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Źródło: podlaski.info/stefczyk.info Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij