Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Senat zgodził się na dodatkową niedzielę handlową

Większość senatorów wyraziła zgodę na wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej. Jeśli prezydent złoży podpis, to 6 grudnia sklepy będą otwarte.

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony przez rząd w porozumieniu ze związkami zawodowymi. W założeniu miał pomóc właścicielom małych, rodzinnych sklepów (ich zakaz nie obowiązuje), którzy często nie wytrzymują konkurencji z wielkimi supermarketami. Miał również pozwolić pracownikom dużych sieci handlowych na spędzanie niedzieli z rodzinami.

W 2020 zaplanowano 7 tzw. niedziel handlowych, w które ten zakaz nie obowiązuje. Dwie z nich miały być w grudniu – 13 i 20. W ostatniej nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej PiS zaproponował, aby także niedziela 6 grudnia była handlowa. Ma to związek z pandemią – grudzień z racji świąt jest zawsze bardzo ważnym miesiącem dla branży handlowej i miało to na celu rozłożenie klientów na trzy niedziele aby zmniejszyć tłok.

Po przejściu przez Sejm nowelizacja trafiła do Senatu. Tam zgłoszono do niej dwie poprawki. Jedna z nich, autorstwa Jana Marii Jackowskiego (PiS) sprawiłaby de facto, źe sklepy w mikołajki byłyby zamknięte. Senator Jackowski nie ukrywa, że nie jest zwolennikiem dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) chciała natomiast, aby pracownicy którzy będą w ten dzień pracować dostali 150% stawki.

Ostatecznie jednak nie wprowadzono tych poprawek. Senatorowie miażdżącą większością 86 do 8, poparli wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Teraz potrzebny jest tylko podpis prezydenta.

Źródło: Stefcyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij