Najnowsze wiadomości z kraju

Sejm przyjął wniosek rządu o referendum. Jak głosowali posłowie?

Z przyjęciem wniosku rządu o przeprowadzenie referendum opowiedzieli się w czwartek posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.

W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.

W klubie PiS wniosek poparło 225 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, a dwoje parlamentarzystów – Teresa Glenc i Jacek Żalek – nie zagłosowało.

W klubie Koalicji Obywatelskiej 127 posłów było przeciw, wniosku nikt nie poparł, nikt się nie wstrzymał, nie zagłosował Tomasz Lenz.

W klubie Lewicy nikt nie poparł wniosku, 42 posłów było przeciw, nikt się nie wstrzymał, nie głosowała Beata Maciejewska.

W klubie Koalicja Polska – PSL wszyscy – 27 posłów – byli przeciwko wnioskowi.

W kole Konfederacja nikt nie zagłosował za, Janusz Korwin-Mikke i Dobromir Sośnierz byli przeciw, siedmiu parlamentarzystów się wstrzymało, a dwóch – Stanisław Tyszka i Robert Winnicki nie zagłosowało.

W kole Polska 2050 wszyscy (sześć osób) byli przeciwni wnioskowi. Również troje posłów koła Lewicy Demokratycznej było przeciw.

W kole Kukiz’15 wszyscy trzej posłowie zagłosowali za, podobnie w kole Polskie Sprawy troje posłów było za.

Wśród dziewięciu posłów niezrzeszonych – dwóch (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza) było za, czterech przeciw, Bogusław Sonik się wstrzymał, a Jarosław Gowin i Jakub Kulesza nie zagłosowali.

Przyjęcie wniosku nie oznacza jeszcze zarządzenia referendum. Wniosek rządu trafi teraz do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o zarządzeniu referendum.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij