Sędzia niemal przerwał proces nastolatka, który strzelał do Antify. Nie wykluczył, że to zrobi Najnowsze wiadomości ze świata

Sędzia niemal przerwał proces nastolatka, który strzelał do Antify. Nie wykluczył, że to zrobi

Proces Kyle’a Rittenhouse’a – nastolatka, który podczas zamieszek Black Lives Matter w Kenoshy w zeszłym roku  zastrzelił dwóch sympatyków Antify i postrzelił trzeciego w ramię – wszedł w decydującą fazę. Rittenhouse zdecydował się jednak na złożenie zeznać a jego obrońcy w związku z zachowaniem prokuratora złożyli wniosek o przerwanie procesu.

Rittenhouse jak na razie milczał o tym, co zaszło zeszłego roku w Kenoshy. W ryzykownym ruchu zdecydował się jednak na złożenie przed sądem wyjaśnień. Nie miał takiego obowiązku gdyż 5 poprawka do konstytucji umożliwiała mu zachowanie milczenia. Zgodnie z przewidywaniami i linią obrony zeznał, że zabił antifiarzy bo bał się o własne życie i działał w samoobronie. „Nie zrobiłem nic złego” – powiedział – „Broniłem się”. Sędzia przerwał jego zeznania kiedy zaczął w ich trakcie płakać.

Przepytywany przez prokuraturę Rittenhouse przyznał, że wiedział, że Joseph Rosenbaum – pierwszy mężczyzna którego zastrzelił – był nieuzbrojony. Stwierdził jednak, że wcześniej groził mu śmiercią, co potwierdzili inni świadkowie, i rzucił się w jego stronę. Rittenhouse twierdzi, że zastrzelił go bo bał się, że ten odbierze mu karabin i użyje go przeciwko niemu i innym osobom.

https://www.stefczyk.info/2020/08/28/ta-sprawa-zyje-cala-ameryka-nastolatkowi-ktory-bronil-sie-przed-terrorystami-z-antify-grozi-dozywocie/

Rittenhouse zeznał też, że po konfrontacji z Rosenbaumem zaczął być goniony przez wściekły tłum. W trakcie ucieczki poczuł się źle i zaczął mdleć. Wtedy niezidentyfikowany mężczyzna próbował kopnąć go w głowę. Rittenhouse wystrzelił w jego stronę dwa razy bo bał się, że jeśli pozwoli mu się uderzyć i straci przytomność, to zostanie zabity. Z tego samego powodu zastrzelił Anthoniego Hubera, który uderzył go deskorolką i próbował zabrać mu broń. W końcu zauważył, że Gaige Grosskreutz skoczył w jego stronę i wycelował pistolet w jego głowę, więc wystrzelił też do niego, trafiając go w ramię. Wcześniej Grosskreutz zeznał, że Rittenhouse faktycznie pociągnął za spust dopiero wtedy, kiedy do niego wycelował – ale stwierdził, że skierował pistolet w jego stronę przypadkiem.

Prowadzącemu tę sprawę sędziemu okręgowemu Bruce’owi Schroederowi nie spodobało się postępowanie prokuratury w trakcie przesłuchania Rittenhouse’a. Dwukrotnie kazał ławie przysięgłych wyjść z sali, po czym ostro zbeształ dowodzącego oskarżeniem zastępcę prokuratora okręgowegoThomasa Bingera. Za pierwszym razem powodem było to, że ten zaczął dopytywać Rittenhouse’a o to czego wcześniej milczał. Sędzia zauważył, że to jeden z podstawowych przywilejów oskarżonego i pytając go o to prokurator mógł naruszyć jego prawa konstytucyjne. Za drugim razem nie spodobało mu się to, że prokurator chciał przywołać incydent, który miał miejsce tydzień przed strzelaniną – chociaż sędzia wyraźnie mu tego wcześniej zabronił.

Zdaniem niektórych komentatorów prokuratura celowo się tak zachowuje bowiem chce doprowadzić do tzw. mistrial czyli uznania procesu za nieważny z powodu błędów proceduralnych. Ich zdaniem bowiem obecny proces idzie nie po ich myśli i Rittenhouse ma duże szanse na uniewinnienie – i liczą, że jeśli jego proces zacznie się od nowa, to pójdzie im lepiej.

Obrońcy Rittenhouse’a zgadzają się z tą opinią i sami złożyli wniosek o uznanie tej sprawy za mistrial z winy prokuratury. Sędzia go nie przyjął, ale i nie odrzucił, co oznacza, że w każdej chwili może to zrobić. Jeśli ich wniosek zostanie przez niego przyjęty, to Rittenhouse będzie wolny – w takim wypadku prokuratura nie będzie bowiem mogła postawić mu tych samych zarzutów po raz drugi.

Rittnhouse usłyszał łącznie sześć zarzutów. Jeśli zostanie uznany za winnego to zgodnie z prawem sędzia będzie musiał skazać go na dożywocie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News, AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij