Najnowsze wiadomości ze świata

Schroeder i Putin wśród laureatów “fałszywych nagród”

Krytykowany za bliskie relacje z Putinem były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, kłamstwo katyńskie i Władimir Putin znaleźli się wśród laureatów “nagród” Manipulenin za rozpowszechnianie kłamliwych narracji. Nagrody przyznano w ramach artystyczno-społecznej kampanii, zorganizowanej przez berliński Instytut Pileckiego oraz Vitsche Berlin, organizację zrzeszającą młodą diasporę ukraińską.

“Fałszywe narracje zasługują na fałszywe nagrody” – pod takim hasłem odbyła się w Berlinie pierwsza edycja kampanii.

Krytykowany za bliskie relacje z Putinem były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, niemieckie czasopismo “Compact Magazin”, kłamstwo katyńskie i rosyjski dyktator Władimir Putin: oto “laureaci” pierwszej edycji nagrody “Manipulenin” – przekazał PAP rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie Patryk Szostak.

“Nagroda została przyznana prorosyjskim propagandowym narracjom oraz jednostkom i środowiskom, które mają +wybitne zasługi+ w ich rozpowszechnianiu” – dodał.

Patronem nagrody jest Włodzimierz Lenin, który, głosząc hasła sprawiedliwości społecznej i rządów ludu, wprowadził w Rosji reżim totalitarny – przekazuje Instytut. “Świadomość skutków rządów Lenina i komunizmu sowieckiego – zbrodnie na masową skalę, powszechny +czerwony terror+ i tłumienie jakiejkolwiek wolności słowa i pluralizmu politycznego – jest stosunkowo słabo zakorzeniona w wielu zachodnich społeczeństwach” – podkreślono.

Wśród laureatów pierwszej edycji ceremonii “Manipulenin” znalazł się były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który nazwał Putina “krystalicznym demokratą”. To za jego rządów zaplanowano gazociąg Nord Stream; po odejściu z urzędu kanclerskiego zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek.

Wśród laureatów jest też sam rosyjski dyktator.

Z kolei Nebenzia to stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, który reprezentował Rosję w kwietniu 2023 r., kiedy stanęła ona na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ pomimo trwającej agresji przeciwko Ukrainie.

Nagrodę otrzymało również “kłamstwo katyńskie 2024” – w rocznicę zbrodni katyńskiej rosyjska FSB oraz rosyjska agencja prasowa TASS stworzyły i opublikowały sfałszowane dokumenty rzekomo udowadniające, że zbrodni katyńskiej dokonali Niemcy. Co więcej, porównano ją do zbrodni dokonanych przez wojska rosyjskie w ukraińskiej Buczy, przedstawiając tę ostatnią jako rzekomą operację “fałszywej flagi”, tj. przeprowadzoną przez siły Ukrainy.

“Compact Magazin” to niemieckie czasopismo sympatyzujące ze środowiskiem skrajnej prawicy i partią AfD, twierdzące, że Polska jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. W specjalnym wydaniu zatytułowanym “Zapomniana polska wina” czytamy, że “(…) polski szowinizm (był skierowany) nie tylko przeciwko Niemcom, ale także przeciwko Związkowi Radzieckiemu” i “odegrał niemałą rolę w wybuchu II wojny światowej”.

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. EPA/ALEXANDER KAZAKOV

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij