Najnowsze wiadomości z kraju

Scheuring-Wielgus wygadała się ws. rekonstrukcji rządu. Padło nazwisko

Jutro dojdzie do zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska zmian w rządzie. Wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus zdradziła nazwisko kandydata do objęcia kierownictwa w jej resorcie.

Zapowiadana od dłuższego czasu rekonstrukcja rządu już jutro ma stać się faktem. W piątek premier Donald Tusk przyjmie rezygnacje z rąk czterech ministrów. Jednym z nich ma być Bartłomiej Sienkiewicz, który kieruje ministerstwem kultury.

Zapowiedziane zmiany w składzie Rady Ministrów związane są ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kilku z dotychczasowych ministrów otwiera listy wyborcze, w związku z czym mają oni zrezygnować ze swoich funkcji. Oprócz Sienkiewicza, który jest jedynką na liście Koalicji Obywatelskiej obejmującej województwa małopolskie i świętokrzyskie, w wyborach startuje również Borys Budka. Dotychczasowy szef MAP otwiera listę KO w okręgu śląskim. Z kolei pierwszy na liście KO w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów wokół stolicy jest szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Do Parlamentu Europejskiego startuje także minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman z PSL, który jest „jedynką” na liście Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę.

Nowy skład rządu sformalizuje się dopiero po weekendzie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował w czwartek, że prezydent Andrzej Duda dokona zmian w rządzie w poniedziałek. Kolarski zaznaczył również, że do tej pory do kancelarii prezydenta nie wpłynął żaden oficjalny wniosek o dokonanie zmian w składzie RM.

O rekonstrukcję rządu pytana była w czwartek wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus. Polityk zdradziła nazwisko potencjalnego nowego ministra. Jej zdaniem jednym z kandydatów do objęcia funkcji szefa resortu kultury jest jego wiceminister Andrzej Wyrobiec.

Nie wiem, to jest decyzja Donalda Tuska i polityków Platformy. Sama jestem tego ciekawa, wśród kandydatów jest Andrzej Wyrobiec, obecny wiceminister – przyznała Scheuring-Wielgus na antenie Polsat News.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij