Najnowsze wiadomości z kraju

Schetyna zapowiada konieczność rozszerzenia formuły Koalicji Obywatelskiej o następne podmioty. Zaskakujący koalicjanci

Powinniśmy rozszerzać formułę Koalicji Obywatelskiej o następne podmioty – przyznał szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że jest otwarty na rozmowy z PSL, z którym Platforma wspólnie w Parlamencie Europejskim należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Z kolei z porannego programu “Minęła 8” w TVP Info, można było się dowiedzieć o kolejnym potencjalnym środowisku, które chce wchłonąć KO. Zdaniem Joanny Miziołek, dziennikarki Wprost, liderzy PO prowadzą rozmowy z Włodzimierzem Cimoszewiczem i SLD.

Na razie nie tych informacji nie komentują politycy PO, którzy odnoszą się jedynie do koalicji z Nowoczesną i potencjalnej koalicji z PSL-em.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej został zapytany, czy Koalicja Obywatelska, którą PO współtworzyła podczas wyborów samorządowych z Nowoczesną, będzie szła do wyborów do Parlamentu Europejskiego w takiej samej formule, czy zostanie rozszerzona o PSL. “Na razie musimy potwierdzić te relacje, które są pomiędzy Platformą Obywatelską a Nowoczesną” – odparł Schetyna.

“To jest kwestia otwarta. Moją intencją jest to, żeby rozszerzać ten scenariusz, żeby mieć więcej partnerów” – podkreślił.

Schetyna przyznał, że wspólny start z PSL pomógłby wynikowi w wyborach. “Zawsze jest w tym ambaras, żeby dwoje chciało na raz. Musi być decyzja PSL-u. Ja jestem otwarty na te rozmowy. Przekazywałem już to prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, że powinniśmy rozszerzać formułę Koalicji Obywatelskiej o następne podmioty” – mówił szef PO.

Przyznał, że PSL jest następny, który mógłby dołączyć do Koalicji Obywatelskiej m.in. przez to, że razem z PO należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Schetyna został też zapytany o polityków PO, którzy mogliby startować w wyborach do PE. W tym kontekście ze strony dziennikarza padły nazwiska b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, b.premier Ewy Kopacz oraz b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Schetyna mówił, że takie kandydatury jak Komorowski “tworzą nową jakość”. Przyznał, że ws. kandydowania będzie rozmawiał z Komorowski i Kopacz, czy będą tym zainteresowani. Przyznał także, że takie rozmowy już trwają z Sikorskim, który jest zainteresowany kandydowanie. Jeśli się zdecyduje może liczyć na dobre miejsce na liście – zaznaczył.

Schetyna zapytany o polityczną przyszłość obecnej jeszcze prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, odpowiedział, że nie rozmawiał dotąd o tym. “Rozmawialiśmy o jej odejściu, zakończeniu obecności w polityce, nie rozmawialiśmy o jej planach na przyszłość” – mówił szef PO.

 

Źródło: PAP/inf. własne Autor: Grzegorz Bruszewski
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij